Zmianowanie roślin

Zmianowanie roślin

Efektywne uprawianie roślin wiąże się z regularnie wprowadzanymi działaniami, które ze strony człowieka mają zapewnić warzywom czy owocom odpowiednie warunki do prawidłowego wzrostu. Wbrew pozorom uprawa roślin wcale nie jest taka łatwa, jak mogłoby się wydawać przeciętnemu obywatelowi na pierwszy rzut oka. Zarówno rolnictwo, jak i ogrodnictwo czy sadownictwo wymagają od osoby zaangażowanej lat doświadczeń i przygotowań, dzięki którym rolnicy i ogrodnicy zyskują wiedzę z zakresu uprawiania szeroko pojętych roślin. Jednym z najistotniejszych elementów związanych z uprawą jest tak zwane zmianowanie roślin. Innymi słowy zmianowanie ziemi jest systemem jej zagospodarowania. W zależności od sadzonych roślin czy działań profilaktycznych na rzecz ochrony tych ostatnich, obszar uprawny może stać się mniej lub bardziej cenionym miejscem. Warto zatem wiedzieć, jakie działania poprzedzają wspomniane zmianowanie oraz kiedy rolnicy decydują się na wprowadzanie płodozmianu.

Po co wprowadzać zmianowanie ziemi

Rolnicy mogą zdecydować się na zmianowanie ziemi przynajmniej w kilku przypadkach. Każdy z nich wiąże się z polepszeniem warunków, wpływających po pewnym czasie na wzrost konkretnych roślin. Przede wszystkim tak zwany płodozmian (nazwa stosowana wymiennie ze zmianowaniem) zapobiega wyjaławianiu obszaru uprawnego. Poza tym z roku na rok ziemia uprawna staje się mniej odporna na działania szkodliwych substancji, wpływających z kolei na stan zdrowia uprawianych roślin. Zmianowanie gleby zapobiega pojawianiu się w ziemi wspomnianych substancji, dzięki czemu rośliny są o wiele bardziej chronione i mniej podatne na działania szkodników czy chwastów. Płodozmian pełni zatem bardzo ważną funkcję w kontekście ochrony podziemnej oraz nadziemnej. Zmianowanie chroni pole przez szkodnikami zewnętrznymi oraz przed rozprzestrzenianiem się niebezpiecznych chorób.

W wielu przypadkach sadzone rośliny co roku pochodzą z tego samego gatunku. Każdy doświadczony rolnik zdaje sobie sprawę z tego, że taki proces znacznie obniża standard gleby. Chodzi tutaj przede wszystkim o deficyt substancji odżywczych znajdujących się w ziemi. Dzięki zmianowaniu do takiej sytuacji nie dochodzi i na jednym polu można sadzić te same rośliny przez cały czas.

Zmianowanie roślin w praktyce

Wprowadzając w swoim gospodarstwie płodozmian należy stosować się do kilku najważniejszych zasad. Przede wszystkim rośliny pojawiające się na polu powinny kolejno charakteryzować się mniejszymi i większymi wymaganiami pod względem składników odżywczych zawartych w glebie. Warto również pamiętać o tym, że dwa razy z rzędu nie można sadzić roślin pozostawiających resztki pożniwne. Te ostatnie stanowią bowiem idealny posiłek dla wszelkiego rodzaju szkodników. Podstawowe przykłady zmianowań stosowanych w Polsce to między innymi siew w następującej postaci: ziemniak-żyto czy też ziemniak-owies-żyto. Płodozmiany dzielą się obecnie na tak zwane płodozmiany jednoczłonowe, dwuczłonowe i trójczłonowe. W zależności od indywidualnej sytuacji rolnik dobiera sobie określony sposób i kierując się powyższymi zasadami wykonuje zmianowanie.

Od wielu lat zmianowanie roślin pełni bardzo ważną funkcję w przestrzeni rolniczej. Bez wprowadzania płodozmianu otrzymywane uprawy z pewnością charakteryzowałyby się mniejszą jakością i zawartością istotnych substancji odżywczych. Warto zatem pamiętać o podstawowych zasadach związanych z płodozmianem oraz o plusach płynących z jego wprowadzenia do swojego gospodarstwa.