Wiertarka – rodzaje oraz wykorzystanie

Wiertarka – rodzaje oraz wykorzystanie

Różnorodne prace od wieków wymagały na człowieku użycie jego najgłębszych pokładów siły. W momencie, gdy jego fizyczność zawodziła musiał zdać się on na własny spryt. W ten sposób powstało wiele ciekawych i cennych wynalazków, dzięki którym życie człowieka miało być znacznie łatwiejsze. Zdobyczami techniki są przykładowo różnego rodzaju narzędzia, wśród których wyróżnić możemy m.in. wiertarkę

Wiertarka – wynalazek nowoczesności?

Wielu osobom wydaje się, że wiertarka jest niedawną zdobyczą techniki. Nic bardziej mylnego! Urządzenie to znane już było bowiem około 4 tysiące lat p.n.e. Wówczas posługiwano się prostymi i prymitywnymi wiertarkami ręcznymi. Średniowiecze przyniosło ze sobą zmiany. W tym okresie używano już wiertarek, które napędzane były ręcznie, albo poprzez koła wodne. Im bliżej było jednak naszych czasów tym urządzenie to zaopatrzano w najnowsze zdobycze technologii, dzięki czemu obecnie mamy na rynku spory wybór wiertarek przeznaczonych do różnych celów.

Czym jest wiertarka?

Wiertarka jest narzędziem pełniącym trzy podstawowe funkcje. Do jej głównych zadań należy zatem rozwiercanie, samo wiercenie oraz pogłębianie otworów o różnej średnicy. W tym celu potrzebne jest jej odpowiednie wiertło. Na strukturę współczesnej wiertarki składa się wiele zespolonych ze sobą elementów, dzięki którym funkcjonuje ona bez jakichkolwiek zarzutów. W ich skład wchodzi m.in.: regulator obrotów, szczotki, włącznik, wirnik, wentylator, komutator, zębata przekładnia, silnik, stojan silnika, uchwyt czy przewód zasilający. Współczesne wiertarki zaopatrzone są również w wiele udogodnień, dzięki którym praca na nich zdaje się być bardziej komfortowa. Wśród takich dodatkowych elementów znaleźć można m.in.: ogranicznik głębokości wiercenia, dodatkowy uchwyt, blokadę umożliwiająca ciągłą pracę bez zbędnego trzymania przycisku czy też specjalny uchwyt na klucz.

Rodzaje wiertarek

szlifierkaNa rynku spotkać można się z różnego rodzaju wiertarkami, których właściwości zdają się być podporządkowane do ściśle określonych celów. Tym sposobem w wielu sklepach branżowych znaleźć możemy przykładowo wiertarkę stołową. Jest ona rodzajem niedużej obrabiarki, którą możemy umiejscowić na stole warsztatowym. Innym przykładem tego urządzenia może być wiertarka udarowa. Ten rodzaj sprawdza się idealnie w branży budowlanej. Jej wiertło wykonuje zarówno ruch obrotowy jak i posuwisto-zwrotny, dzięki czemu uderza o dany materiał i tym samym obrabia go. Takie rozwiązanie umożliwia obróbkę zarówno twardych jak i kruchych materiałów budowlanych. Kolejnym przykładem jest wiertarka współrzędnościowa. Ten rodzaj urządzenia znajdzie swoje najlepsze zastosowanie do wiercenia otworów o ściśle określonym położeniu. Niejednokrotnie można natrafić również na wiertarkę wielowrzecionową. Pozwala ona na bardzo wydajną i efektowną pracę urządzenia. Jej obracające się wrzeciona mogą wywiercić jednocześnie kilka otworów na raz. Ten typ wiertarki zalicza się zatem głównie do kategorii przemysłowej. Kolejnym przykładem tego rodzaju urządzenia może być również wiertarka kolumnowa. Wrzeciono umiejscowione jest tutaj na jej kolumnie. Takie rozwiązanie umożliwia pozycjonowanie narzędzia w zależności do swoich potrzeb. Ten rodzaj urządzenia sprawdza się idealnie w przemyśle, albo wszelkich warsztatach niemałych gabarytów. Ostatni, rozpatrywanym już tutaj, przykładem takiego narzędzia jest wiertarka ręczna. Ten rodzaj urządzenia charakteryzuje się przede wszystkim napędem pneumatycznym, ręcznym tudzież elektrycznym.

Zakup odpowiedniej wiertarki

Kupując jakikolwiek sprzęt należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów. Przede wszystkim potrzebne nam urządzenie powinno pochodzić ze sprawdzonego i zaufanego źródła. Pozwoli to na uniknięcie sporych problemów w przyszłości. Sprzęt, który można nabyć w renomowanych sklepach jest bowiem odpowiednio zabezpieczony, co z pewnością sprzyja jego żywotności i zachowywaniu różnych właściwości. Istotną kwestią są również różnego rodzaju certyfikaty i atesty, które dają nam gwarancję bezpieczeństwa i wysokiej jakości zakupionego sprzętu. Ciekawy asortyment wiertarek można znaleźć na stronie http://www.3arm.pl/zastosowanie,811.html. W tym miejscu można znaleźć urządzenie odpowiednie do swoich wszelkich potrzeb.

Wykorzystanie wiertarki

Wiertarkę wykorzystuje się również w różnego rodzaju zajęciach, w skład których wchodzi wiercenie dziur, rozkręcanie, szlifowanie, wkręcanie i wykręcanie śrub, czyszczenie metalu czy nawet frezowanie. Pełny wachlarz jej możliwości można osiągnąć dokupując do niej odpowiednie akcesoria.