W jaki sposób rozwijać zdolności artystyczne w dziecku?

W jaki sposób rozwijać zdolności artystyczne w dziecku?

Każdy rodzic kocha swoje dziecko i pragnie, by miało ono wspaniałą przyszłość. Z chęcią bawimy się z dziećmi, a w trakcie zabaw bacznie je obserwujemy i zastanawiamy się, czy masze dziecko jest małym geniuszem, jakie posiada ukryte talenty oraz jak możemy pomóc im się rozwinąć.

W okresie przedszkolnym

Każde dziecko rodzi się z dość dużym potencjałem i to od nas zależy, w którym kierunku pragniemy by się rozwijało. Warto pamiętać jednak o wrodzonych predyspozycjach dziecka. Niektóre z nich już w dzieciństwie cechują się ponadprzeciętną inteligencją, inne są niezwykle twórcze lub szybko nawiązują kontakty społeczne. W polskich szkołach nacisk kładzie się przede wszystkim na wyrównanie poziomu wiedzy u wszystkich uczniów w grupie, co sprawia, że dzieciom ponadprzeciętnym nie poświęca się tak wiele czasu. Niezwykle ważna jest więc tutaj rola rodziców, którzy powinni sami zainwestować w rozwój dziecka tak, aby czuło się ono spełnione i radosne. Warto więc razem z nauczycielem ustalić kierunek rozwoju naszego dziecka i pomóc mu wzrastać w kreatywny sposób. Dziecko powinno czuć się wspierane w rozwoju swoich pasji, ponieważ w ten sposób nabiera ono przekonania, iż to co robi jest dobre i sprawia radość. Oprócz tego odpowiednie zajęcia, zabawy czy ćwiczenia poprawią jego samoocenę, pozwolą przezwyciężyć niepewność czy lęk. Oczywiście w przypadku młodszego dziecka edukację artystyczną zacząć możemy już w domu. Pobrzmiewające dźwięki muzyki klasycznej uspokoją dziecko, pozwolą mu oswoić się ze światem. Podobnie zresztą zabawy z rytmiki, które później kontynuowane będą w przedszkolu. Gry i zabawy z muzyką w tle wpływają pozytywnie na rozwój ogólny dziecka, wpływa ona pozytywnie na rozwój ruchowy dzieci, ponieważ uwielbiają one tańczyć i biegać w rytm zasłyszanych dźwięków. Muzyka wspiera rozwój fizyczny, intelektualny, emocjonalny i estetyczny naszego dziecka. Warto więc tego rodzaju zabawy wprowadzić także w naszym domu.

W okresie szkolnym

Gdy nasze dziecko osiągnie już wiek szkolny posiada już ściśle sprecyzowane obszary zainteresowań. Wiemy wtedy, czy pragnie ono rozwijać się w kierunku artystycznym, czy może interesują je inne dziedziny. Jeżeli jednak kierunek artystyczny jest tym, co interesuje dziecko warto zadbać o rozwój tego talentu w odpowiedni sposób. Szkoły muzyczne w Poznaniu oferują naszym dzieciom wiele możliwości rozwoju. Oprócz gry na różnego rodzaju instrumentach, dzieci mogą brać także udział z zajęciach śpiewu. Warto zapytać dziecko o zdanie. Może swoje zamiłowanie do muzyki pragnie realizować w czasie zajęć tańca (nowoczesnego, baletu) lub gimnastyki artystycznej. Pamiętajmy, że to dziecko będzie spędzało kilka godzin tygodniowo na ćwiczeniach, powinno więc wybrać to, co sprawia mu największą radość. W ten sposób ćwiczenia wpływały będą pozytywnie na jego rozwój i ogólny nastrój – staną się jego pasją.