Wizyta u urologa

Wizyta u urologa

Z licznie przeprowadzanych badań czy ankiet wynika, że Polacy nie lubią chodzić do lekarzy. Częstokrotnie skutkuje to leczeniem na „własną rękę”, co może grozić w późniejszym czasie poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi. Ciekawe jest jednak postrzeganie przez nasz naród poszczególnych specjalistów w medycynie. O ile wizyta u lekarza rodzinnego nie wywołuje wśród naszej społeczności żadnych negatywnych emocji, o tyle wizyta u specjalisty wiąże się już z nerwami i dyskomfortem. Jednym z najbardziej „przerażających” dla nas doktorów jest urolog. Sama myśl o wizycie u tego specjalisty przywołuje czarne scenariusze i niepokój u zdecydowanej większości naszego społeczeństwa. Kim właściwie jest zatem ten czarny mag w dziedzinie medycyny i co wchodzi w zakres jego kompetencji?

Urologia – wstydliwa dziedzina medycyny?

Z pewnością na niezbyt przychylne traktowanie urologów przez pacjentów ma wpływ zakres ich zainteresowań. Urologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się wszelkimi kwestiami związanymi z układem moczowo-płciowym. Do specjalisty w tym temacie udajemy się zatem zarówno z problemami natury fizjologicznej jak i seksualnej, co zdecydowanie zmniejsza poczucie komfortu u większości pacjentów. Z powodu wizyty u tego rodzaju specjalisty najbardziej cierpią mężczyźni. Okazuje się, że spotkanie z urologiem jest dla nich bardzo krępujące i dlatego większość z nich broni się ja może byleby nie wstawić się ze swoim problemem przed tym doktorem. Jest to jednak dużym błędem, który poważnie może odbić się na zdrowiu pacjentów. Urolog jest w końcu lekarzem, który ma pomóc choremu w zwalczaniu dręczących go dolegliwości. Pomimo tego, że dotyczą one dość intymnych narządów pacjentów wstyd powinien zostać odsunięty na dalszy plan. Lekarz podchodzi bowiem do chorego w profesjonalny sposób i skupia się wyłącznie na jego problemie, objawach i symptomach jakiegoś schorzenia. Nie ważne czy stara się pomóc kobiecie czy mężczyźnie. Dla urologa płeć nie ma w końcu znaczenia. Liczy się tylko zdrowie jego pacjentów.

Najczęstsze dolegliwości, z którymi zwracamy się do urologa

Do najczęściej spotykanych schorzeń lub chorób, przez które trafiamy do specjalisty, jakim jest urolog należą zapalenia układu moczowego, obrzęk i ból jąder, zmiany w moczu, zmiany w ilości oddawanego moczu, zakażenia dróg moczowych, ostre zatrzymanie moczu, kamica nerkowa czy problemy z prostatą. Przebieg wizyty zależy w dużej mierze od dolegliwości i rodzaju problemów, z którymi zgłasza się pacjent. Złą sławą „cieszy się” w szczególności badanie per rectum. W jego trakcie urolog wprowadza przez odbyt pacjenta palec i w ten sposób bada końcowy odcinek jelita grubego. Najczęściej przed tą czynnością, lekarz nakłada na swój palec żel, który ma za zadanie złagodzenie odczuwalnego podczas badania bólu oraz zwiększenie poślizgu ułatwiającego go. Przez wzgląd na specyfikę tego „zabiegu” pacjenci niezbyt przychylnie podchodzą do jakichkolwiek wizyt u urologa. Należy jednak pamiętać, że w momencie, gdy dolegliwości związane z układem moczowo-płciowym zaczynają nam doskwierać wizyty u tego rodzaju specjalisty jest absolutną koniecznością. Należy zostawić za swoimi plecami wstyd i poczucie dyskomfortu i właściwie zadbać o własne zdrowie. Lepiej bowiem zapobiegać niż leczyć.

Wizyta u urologa

Jak już wspomnieliśmy urolog jest specjalistą w dziedzinie układu moczowo-płciowego. Wybierając się na wizytę u tego doktora warto zadbać zatem o przedstawienie mu dokładnej historii swojej choroby. Im więcej będzie miał on na ten temat danych tym z większą precyzją i w szybszym czasie będzie mógł określić przyczyny i źródło dręczących nas dolegliwości. Dla urologa istotne są wszelkie informacje na temat dotąd przyjmowanych leków, wykonywanych już zabiegów, wyników badań, alergii czy specyfiki samych objawów choroby.

Jak zapisać się na wizytę u urologa?

Istnieją oczywiście dwie drogi wizyty u urologa. Pierwsza z nich to opcja prywatna. Samodzielnie umawiamy się na wizytę u tego rodzaju specjalisty i płacimy za nią z góry ustaloną stawkę. Druga ścieżka prowadzi przez rejestrację na Narodowy Fundusz Zdrowia. W tym przypadku musimy posiadać jednak skierowanie od lekarza rodzinnego. Jeśli dolegliwości stają się natarczywe to nie powinno być z tym problemu. Lekarz rodzinny powinien wówczas od razu wysłać swojego pacjenta do specjalisty, który w odpowiedni i profesjonalny sposób postara się je zwalczyć i znaleźć ich główną przyczynę.

Kiedy koniecznie należy zgłosić się do urologa?

urologOdpowiedź na to pytanie jest oczywiście prosta. Do tego rodzaju specjalisty należy zgłaszać się ze wszystkimi problemami związanymi z układem moczowo-płciowym. Jeśli zauważymy zatem zmiany w moczu, ilości jego oddawania, jeżeli jądra u mężczyzn staną się obrzęknięte i bolesne, po jakimś urazie w dolnej partii pleców odczuwać będziemy silny ból, dopadnie nas jakieś zakażenie lub zapalenie związane z układem moczowym to należy niezwłocznie zadbać o to, aby pojawić się u urologa. Ponadto, mężczyźni po pięćdziesiątym roku życia powinni zgłaszać się profilaktycznie u tego specjalisty dwa razy w roku. Ma to związek z prostatą i związanymi z nią, mogącymi pojawiać się powikłaniami.

Dobry urolog 

Przed wizytą u tego rodzaju specjalisty warto wybrać kilku lekarzy i przejrzeć informacje na ich temat. Przeczytanie opinii na ich temat pomoże nam wybrać najwłaściwszego dla siebie doktora. Ponadto podejdziemy do niego z większym zaufaniem i swobodą. Istnieje wiele stron internetowych, na których można sprawdzić jakość „usług” oferowanych przez danego specjalistę. Wpisując w wyszukiwarkę urolog wielkopolskie, znajdziemy na przykład specjalistów z Wielkopolski. Wystarczy poświęcić na to trochę czasu, a wizyta u specjalisty może okazać się znacznie przyjemniejsza niż myślimy. Ponadto zwróćmy również uwagę na płeć danego lekarza. Mężczyznom łatwiej jest udać się z ich problemami do lekarza tej samej płci. Badanie wykonane przez kobietę niejednokrotnie krępuje ich i znacznie zmniejsza poczucie komfortu. Wybierając zatem odpowiedniego urologa, ostateczną decyzję podejmijmy zgodnie z własną wolą i przekonaniami. To chociaż w małym stopniu ułatwi nam psychicznie wizytę u tego rodzaju specjalisty.