Rzeczoznawcy nieruchomości potrzebni od zaraz

Rzeczoznawcy nieruchomości potrzebni od zaraz

Rozwój gospodarki w ostatnich latach przyczynił się z kolei do poszerzenia szeroko pojętej branży nieruchomości. Polacy nie tylko kupują nowe mieszkania, ale także pozbywają się starych. Sprzedaż nieruchomości nie jest dziś niestety taka prosta. Konkurencja na rynku sprawia, że o kupca jest coraz trudniej. Nowoczesne lokale proponują nie tylko sprzedawcy prywatni, ale również deweloperzy, którzy inwestują w nieruchomości w zasadzie we wszystkich miastach w Polsce. Co zatem zrobić, by szybko i za atrakcyjną cenę sprzedać swoje mieszkanie? Wydaje się, że dziś najlepszą opcją będzie zatrudnienie tak zwanego rzeczoznawcy nieruchomości. Posiadanie aktualnej wyceny mieszkania to wielki atut, który zostaje doceniany przez potencjalnego kupca. Wspomniany dokument pozwala bowiem na przeprowadzenie transakcji, która nie będzie krzywdząca dla żadnej ze stron. O dobrego rzeczoznawcę nie jest jednak łatwo. Należy przede wszystkim wiedzieć, gdzie go szukać i o jaką wycenę prosić.

Jak zostaje się rzeczoznawcą

Wycena nieruchomości to zajęcie, które wymaga dużej znajomości tego, co aktualnie dzieje się na rynku. Oprócz tego zawodowy rzeczoznawca musi też posiadać doświadczenie i kompetencje, które w jego zawodzie są niezbędne. Należy także zauważyć, iż nie od razu zostaje się zatrudnionym na takim stanowisku. Rzeczoznawca – podobnie jak na przykład tłumacz przysięgły – musi zdać egzamin przed specjalnie powołaną do tego celu komisją. Zdawanie jest poprzedzone przygotowaniami teoretycznymi oraz praktycznymi. Warto również wspomnieć, że do egzaminu mogą przystąpić wyłącznie osoby z wykształceniem wyższym. Droga do zostania rzeczoznawcą wcale nie jest więc łatwa. Co więcej, już będąc w zawodzie przed taką osobą również stoją trudne wyzwania i zadania. Każda z nich swoim podpisem i pieczątką potwierdza prawidłowość przeprowadzonych wycen. Ta ostatnia jest z kolei zbiorem różnorodnych czynników i aspektów, na które podczas wyceniania należy zwrócić uwagę.

Obowiązki rzeczoznawcy

Głównym obowiązkiem rzeczoznawcy jest oczywiście wycena nieruchomości. Należy jednak zauważyć, iż z tym zawodem wiążą się także inne aspekty, o które będąc w powyższej branży trzeba dbać. Rynek nieruchomości zmienia się w zasadzie z dnia na dzień. Profesjonalny rzeczoznawca musi taki stan rzeczy uwzględnić podczas wyceny. Co więcej, nierzadko musi on także przewidzieć w pewien sposób najbliższą przyszłość. Wyceniając dom w pobliżu placu budowy rzeczoznawca musi dla przykładu przewidzieć, że w niedługim czasie powstanie tam jakiś obiekt. W zależności od jego przeznaczenia wycena nieruchomości znajdującej się niedaleko może diametralnie spaść lub też poszybować w górę. Warto również zauważyć, iż dla każdego potencjalnego kupca ważne jest co innego. Trudno w takiej sytuacji dokonać trafnej wyceny. Dla jednej osoby oddalenie od centrum to wada, dla innej wielka zaleta. Dlatego też niektórzy właściciele nieruchomości zwracają się o wycenę dopiero wtedy, gdy znajdą potencjalnego kupca.

Indywidualna wycena

Walor PoznańRzeczoznawca znając kupca i sprzedającego może obiektywnie wycenić nieruchomość. W pewien sposób zwraca jednak uwagę na to, co staje się istotne dla indywidualnego klienta. Dla jednych jest to lokalizacja, dla drugich bliskość szkół, przedszkoli czy żłobków. Rzeczoznawca musi obiektywnie wycenić nieruchomość, by sprzedający dom, lokal czy mieszkanie nie został oszukany. Z drugiej strony na prośbę obu stron firma wyceniająca może skupić się na jednych detalach bardziej, niż na innych. W żaden sposób nie wpłynie to jednak na ostateczny efekt wyceny. Dokument wydany właścicielowi nie jest oczywiście ważny bezterminowo. Stan wewnętrzny mieszkania czy lokalu niewątpliwie zmienia się z upływem czasu. Czasem jego wartość może wzrosnąć, a czasem na skutek niewłaściwego używania zmaleć. Taka sama zależność pojawia się w przypadku czynników zewnętrznych. Likwidacja wysypiska śmieci w okolicy nieruchomości może podnieść wycenę, natomiast pojawienie się takiego miejsca przy domu czy biurowcu niekorzystnie zmieni wydaną wcześniej wycenę. Warto zlecać więc takie działania wtedy, kiedy jesteśmy pewni co do sprzedaży nieruchomości.

Rzeczoznawcy są dziś potrzebni na polskim rynku. Rozwój branży nieruchomości sprawił, że trudno dziś obiektywnie wycenić budynki. Z odpowiednim doświadczeniem i odpowiednią wiedzą każdy rzeczoznawca będzie w stanie poradzić sobie nawet z najbardziej skomplikowaną nieruchomością. Ważne jest przede wszystkim to, by wiedzieć, gdzie szukać rzeczoznawcy. Można to zrobić w internecie, ponieważ właśnie tam firmy zajmujące się wycenianiem nieruchomości zakładają swoje strony internetowe, by informować klientów o oferowanych usługach. Cyberprzestrzeń to również miejsce, w którym można dowiedzieć się wielu cennych informacji na temat samej pracy rzeczoznawcy. Szukając firm wyceniających w swoim mieście wystarczy wpisać po prostu w wyszukiwarkę rzeczoznawca majątkowy Poznań, Warszawa czy też inne miasto i przejrzeć otrzymane wyniki. Warto wiedzieć co nieco o takich sprawach, ponieważ wcześniej czy później mamy z nimi styczność. Czasami jako sprzedawcy nieruchomości, a czasami jako potencjalni klienci. Należy również wspomnieć, że każdy klient ma prawo odwołać się co do wydanej wyceny. Zazwyczaj dzieje się to wtedy, gdy kupujący nie jest pewny, czy wydany dokument można uznać za ważny lub autentyczny. W przypadku takich sytuacji warto skontaktować się z rzeczoznawcą, którego nazwisko i pieczątka widnieją na dokumencie lub zatrudnić własną firmę, która ponownie wyceni interesującą nas nieruchomość.