Rowerem przez Poznań

Rowerem przez Poznań

W ostatnim czasie na terenie całego województwa wielkopolskiego zaczęły prężnie pojawiać się nowe ścieżki rowerowe. Niektóre są wynikiem inicjatywy władz miejskich, inne powstały dzięki dotacjom finansowanym z Unii Europejskiej. Jakby nie było, efekt jest w ostatecznym rozrachunku jeden – Wielkopolanie coraz częściej przesiadają się na rower! Brak korków samochodowych w godzinach szczytu, lepsza kondycja i sylwetka czy mile spędzony czas na wycieczce rowerowej z rodziną to tylko niektóre plusy jazdy na wspomnianym sprzęcie. Nie bez znaczenia pozostaje także wdrożenie w stolicy województwa wielkopolskiego systemu rowerów miejskich, które za pomocą odpowiedniej karty można na prywatne potrzeby wypożyczać w wyznaczonych wcześniej punktach. Co warto zatem wiedzieć o wspomnianej inicjatywie? Jakie zalety płynące z jazdy kojarzą się mieszkańcom Poznania najczęściej? Warto poznać odpowiedzi na te pytania, ponieważ jazda na rowerze rzeczywiście pod wieloma względami bardzo się opłaca.

Rower miejski – jak z niego korzystać

W ostatnim czasie bardzo popularnym sposobem korzystania z uroków jazdy na rowerze stało się wypożyczanie tak zwanego roweru miejskiego. Inicjatywa sprowadza się do tego, iż mieszkańcy zakładając jednorazową kartę w danym mieście mogą korzystać za darmo (w określonych przestrzeniach czasowych) ze specjalnie przygotowanego sprzętu umieszczanego w najważniejszych punktach lokalizacyjnych miasta. Od kilku lat taka idea sukcesywnie sprawdza się między innymi w Poznaniu. Opłata aktywacyjna nie jest duża – wynosi około dziesięciu złotych – dlatego inicjatywa do dziś przyciągnęła tysiące mieszkańców. Oprócz rowerów miejskich (służących zazwyczaj przedostaniu się do pracy czy szkoły) w Poznaniu można znaleźć również wypożyczalnie i sklepy z rowerami.

Wypożyczalnie rowerów – gdzie je znaleźć

Z jednej strony są zatem sklepy, w których na chwilę obecną każdy miłośnik jazdy znajdzie coś dla siebie. Ceny są zróżnicowane w zależności od tego, od jakiego producenta pochodzi sprzęt oraz jaki jest jego rodzaj. Warto mieć na uwadze przede wszystkim ten ostatni aspekt. Okazuje się bowiem, że nie każdy rower sprawdzi się w określonej sytuacji. W większych miastach takich jak Poznań oprócz zakupu możliwe jest również wypożyczenie roweru. Można to zrobić w specjalnie przygotowanych wypożyczalniach lub skorzystać ze specjalnej karty miejskiej i wynajmować rowery od miasta. Te ostatnie usytuowane są często w najważniejszych częściach Poznania. Ale nie tylko, bowiem rowery miejskie spotykamy również w pozostałych aglomeracjach, na przykład we Wrocławiu. W zależności od upodobań należy zatem wybrać najbardziej pasujący gadżet. Wybór nie jest wcale prosty, ponieważ możliwości pozostaje wiele.

Własny rower – jaki model wybrać

W zależności od potrzeb możemy zdecydować się dzisiaj na odpowiedni model dla siebie. Może to być na przykład rower górski, służący do pokonywania dużych i niebezpiecznych odległości na trudnym podłożu. W Poznaniu można jednak spotkać najczęściej rowery miejskie, które służą mieszkańcom jako alternatywa do komunikacji miejskiej czy samochodów. Za jazdą na rowerze stoi nierzadko czynnik ekonomiczny. Dzięki zamianie byli kierowcy czy użytkownicy komunikacji miejskiej mogą znacznie oszczędzić na biletach. Miłośnicy sportów tego typu często inwestują również w specjalnie przystosowane rowery służące do jazdy po specjalnych torach czy przeszkodach. Warto jednak zaznaczyć, że tego rodzaju jazdy potrzebują specjalnego przygotowania ze strony osób wykonujących dane ćwiczenia.

Poznań a rower – gdzie warto jeździć

W Poznaniu można spotkać bardzo dużo miejsc, w których jazda na rowerze jest przyjemna i efektywna. Warto wspomnieć chociażby o ratajskiej Malcie, wokół której codziennie pojawiają się nie tylko biegacze czy rolkarze, ale również miłośnicy sportów rowerowych. Obok parków czy jezior (czyli miejsc rekreacyjnych) pojawiają się także bogato ułożone ścieżki rowerowe, które znacznie ułatwiają codzienną jazdę, na przykład do pracy czy też do szkoły. Budowanie ścieżek w większych miastach jest zresztą bardzo ważne nie tylko ze względu na komfort jazdy, ale także ze względu na bezpieczeństwo.

Plusy jazdy na rowerze – dlaczego jazda się opłaca

Jazda na rowerze to przede wszystkim pozytywna energia, która towarzyszy miłośnikom jazdy przez cały czas. Weekendowe wycieczki czy droga z domu do pracy mogą okazać się o wiele bardziej przyjemne, jeśli zamiast czterokołowego samochodu czy komunikacji miejskiej wybierzemy właśnie rower. Jak każdy sport, także jazda na rowerze niesie ze sobą poprawę kondycji fizycznej oraz poprawę zdrowia. Jazda sprawia również, że w człowieku wzrasta pozytywna chęć do działania niezależnie od pory roku. Osoby z nadwagą lub słabą kondycją z pewnością w ten łatwy sposób mogą sobie pomóc. Rower jest również możliwością spędzenia czasu z resztą rodziny. Warto zatem zadać, by każdy członek już od najmłodszych lat posiadał własny sprzęt rowerowy. Jeździć można z kolei o każdej porze roku czy przy prawie każdej pogodzie. Oprócz sprzętu rowerowego należy jednak wyposażyć się w specjalne ubrania, które będą dla przykładu utrzymywały ciepło ciała podczas jazdy.

Jazda na rowerze może stać się nie tylko naszym ulubionych hobby, ale również pewnym stylem życia czy chociażby jego istotnym i ważnym fragmentem. Warto mieć świadomość tego, że zdrowy i sportowy tryb życia wpływa z kolei na nasze samopoczucie i szeroko pojętą kondycję oraz zdrowie. Unikanie korków samochodowych rankiem i w godzinach popołudniowych pozwala uniknąć zbędnych stresów i nieciekawych sytuacji na drodze. Zwiedzanie interesujących miejsc z rodziną jest z kolei szansą na zacieśnienie więzi z innymi osobami. Warto zatem zadbać o to, by w naszym domu znalazł się odpowiednio dopasowany rower. Alternatywą dla nieprzekonanych stają się w Poznaniu oraz innych dużych miastach rowery miejskie, które zlokalizowane są zazwyczaj w wybranych punktach miasta.