Regeneracja turbosprężarek

Regeneracja turbosprężarek

Najważniejszą częścią stosowaną przy budowie silnika samochodowego jest obecnie turbosprężarka. Ta praktyczna część znacznie zmniejsza zużycie paliwa i tym samym wpływa na poprawienie efektywności pracy silnika, a więc w efekcie końcowym także całego samochodu. Oprócz wysokiej funkcjonalności turbosprężarka jest jednak delikatnym elementem, o którego pracę trzeba odpowiednio zadbać. Ewentualne nieprawidłowości w zakresie obsługi silnika czy całego pojazdu mogą skończyć się poważnymi awariami nie tylko turbosprężarki, ale także uszkodzeniem samochodu. Warto zatem wiedzieć, jak poprawnie zadbać o obsługę swojego auta oraz gdzie zgłosić się w przypadku ewentualnej usterki. Wbrew pozorom turbosprężarkę można bowiem łatwo naprawić korzystając z profesjonalnych usług mechanika samochodowego. Potrzebne części do auta znajdziemy także w sieci internetowej.

Krótka historia turbosprężarek samochodowych

Wydaje się, że turbosprężarki są stosunkowo nowym wynalazkiem, jednak ich produkcja i montaż sięgają przynajmniej kilkadziesiąt lat wstecz. Warto jednak zaznaczyć, że początkowo wykorzystanie tych cennych elementów oscylowało wokół zupełnie innych funkcji. Turbosprężarki montowano bowiem przed wyścigami w samochodach sportowych po to, by zwiększyć moc silnika, a tym samym prędkość całego auta bez podnoszenia jego masy (co byłoby z kolei czynnikiem zwalniającym). Dopiero później zauważono, że turbosprężarki mogą mieć wymiar praktyczny także w przypadku samochodów osobowych oraz ciężarowych. Wspomniane elementy montowane w silniku wpływały bowiem na obniżenie zużycia paliwa. W ten sposób osiągnięto dwa cenne cele – zwiększono praktyczność samochodów zarówno pod względem ekonomicznym, jak i pod względem ekologicznym, który jest dzisiaj dla wielu osób bardzo ważny.

Działanie turbosprężarki

Większość osób wie co prawda, że turbosprężarka wpływa na obniżenie zużycia paliwa, jednak tak naprawdę niewielu kierowców dokładnie potrafi opisać wspomniany proces. W skład wymienionej części wchodzą dwa podstawowe elementy, na których skupia się praca całej turbosprężarki. Jak sama nazwa wskazuje mowa oczywiście o turbinie i sprężarce, które – co bardzo istotne – są zamontowane na jednej osi. Cały proces rozpoczyna się od gazów wylotowych, które kierowane na turbinę napędzają jednocześnie sprężarkę. Ta wtłacza do cylindra większą ilość powietrza, a więc w ostateczności w cylindrze znajduje się więcej powietrza umożliwiającego spalanie paliwa.

Przyczyny awarii turbosprężarek

Najczęstsze przyczyny awarii turbosprężarek wiążą się z czynnikami wewnętrznymi, czyli innymi słowy mówiąc z błędami kierowców niedbającymi o swoje auto. Awarie związane są na przykład ze zbyt wysokim poziomem ciśnienia wylotowego czy nieregularnym dostarczaniem oleju. Najwięcej błędów dotyczy samej jazdy samochodem, ponieważ kierowcy zapominają o kilku ważnych elementach takich jak odpowiednia technika jazdy. Jak należy zatem poprawnie zajmować się autem posiadającym silnik z turbosprężarką?

Odpowiednia praca z turbosprężarką

Każdy właściciel auta powinien regularnie sprawdzać, czy poziom ciśnienia oleju jest taki, jaki powinien być. Co jakiś czas należy także konserwować systemy filtracji oleju oraz powietrza. Oprócz badania ciśnienia oleju nie należy zapominać o jego wymianie. O czym zapominają kierowcy najczęściej? Po zakończonej jeździe silnik z turbosprężarką powinien być wyłączony dopiero po 30 sekundach, jednak wiele osób wyłącza go wcześniej. Jednorazowa pomyłka nie wpłynie na sprawność samochodu, jednak regularne błędy mogą doprowadzić do jego awarii. Kupując samochód z turbosprężarką warto dowiedzieć się od poprzedniego właściciela czy też najlepiej od zaufanego mechanika jak poprawnie dbać o nowe auto. Wiele stron internetowych również stanowi doskonałe źródło informacji, dlatego każdy zainteresowany szybko sprawdzi, jakie działania szkodzą turbosprężarce, a jaki wpływają na jej efektywność.

Naprawa turbosprężarek

W zależności od procesu uszkodzenia turbosprężarki mechanik decyduje się na naprawę części lub jej całkowitą wymianę. Warto pamiętać, że turbosprężarki wymagają odpowiedniego traktowania, dlatego kierowca niemający nic wspólnego z motoryzacją nie powinien się zabierać za ich naprawę, ponieważ w efekcie końcowym może wyłącznie pogorszyć sprawę. Nierzadko mechanik nie posiada odpowiedniej części w swoim warsztacie, dlatego na odbiór auta trzeba poczekać. Warto umówić się z zaufanym mechanikiem na to, że sami znajdziemy potrzebną część w internecie, ponieważ wtedy koszty samej naprawy znacznie spadną. Nowe oraz używane turbosprężarki można dzisiaj znaleźć na stronach internetowych firm, których głównym zadaniem jest sprowadzaniem części do aut między innymi z zagranicy. Przesyłka w zależności od lokalizacji działalności dociera w dość krótkim czasie, dlatego warto wybrać taką opcję zakupu nowej części.

Turbosprężarki są elementami, które w znacznym stopniu przyczyniają się do poprawy efektywności silnika. Warto jednak pamiętać o tym, że są to elementy podatne na awarie, dlatego ich odpowiednie używanie znacznie obniży ryzyko wystąpienia jakichkolwiek usterek.