Projektowanie stron internetowych – o czym warto pamiętać

Projektowanie stron internetowych – o czym warto pamiętać

Przestrzeń internetowa pełni dzisiaj bardzo ważną rolę w życiu przeciętnego człowieka. Oczywiście nie bez powodu, ponieważ w sieci całe społeczeństwa znajdują współcześnie źródła informacji, rozrywki czy nawet źródła przychodów finansowych. Warto zatem wiedzieć, czym charakteryzuje się choćby w najogólniejszym stopniu projektowanie witryn internetowych. Wbrew pozorom stworzenie strony www nie jest bowiem wcale takie łatwe. Przede wszystkim wymaga odpowiednich predyspozycji oraz umiejętności programistycznych oraz informatycznych. Ale nie tylko, ponieważ obok profesjonalnie stworzonej strony pojawia się problem związany z jej szatą graficzną. Konkurencja na rynku jest ogromna, a więc w dużej mierze internautów przyciągają te strony, które w jakiś sposób charakteryzują się oryginalnością oraz innowacyjnością. Warto również pamiętać, że osoby zlecające tworzenie strony www nie pozostają bierne we współpracy z grafikiem czy agencją projektującą witryny sieciowe. W dużej mierze stworzenie efektywnej strony www polega właśnie na intensywnej współpracy, zaangażowaniu obu stron oraz na wprowadzaniu poprawek zaproponowanych zarówno przez zleceniodawcę, jak i przez zleceniobiorcę.

Cena strony internetowej na polskim rynku

Ile zapłacimy dziś za zlecenie zaprojektowania i stworzenia strony internetowej w sieci? Nie da się niestety odpowiedzieć na to pytanie za każdym razem tak samo. Co prawda ceny regulowane przez różnego rodzaju agencje reklamowe czy marketingowe są w miarę równe i nierzadko spowodowane wysoką konkurencją, jednak w zależności od potrzeb klientów ceny mogą rosnąć i maleć przy indywidualnym zleceniu. Jakie elementy wpływają zatem na zmianę ceny określonej strony www? Jest to między innymi funkcjonalność strony. Innymi słowy w zależności od jej przeznaczenia praktyczność witryny może być mniejsza lub większa. Zwykła wizytówka firmy prosperującej w świecie tradycyjnym nie będzie zatem kosztowna, jednak sklep internetowy jest już bardziej skomplikowaną formą witryny i z pewnością zapłacimy za niego nieco więcej. Na cenę strony www ma także wpływ ilość wersji językowych – bardzo dzisiaj zresztą popularnych. Zazwyczaj wersje językowe dostosowywane są do branż, w których działają określeni przedsiębiorcy. Osoby prowadzące dla przykładu firmę budowlaną w Polsce i Anglii zadbają o to, by strona była nie tylko po polsku, ale także po angielsku. Sklepy online proponujące produkty takie jak ręcznie robione torebki czy biżuteria także nierzadko posiadają przynajmniej dwie wersje językowe. Chociażby po to, by poszerzyć grupę docelową, do której produkt będzie mógł trafić. W zależności od potrzeb osoby zajmujące się projektowaniem stron internetowych ustalają zatem jaka będzie wycena poszczególnego projektu. Zazwyczaj ta ostatnia jest bezpłatna, dlatego klienci chętniej decydują się na zakładanie witryny.

Wygląd strony internetowej

Oprócz wyceny bardzo istotne stają się oczywiście szczegóły związane z wyglądem witryny. Warto pamiętać, że względy estetyczne są dla przeciętnego internauty, a więc jednocześnie potencjalnego klienta bardzo ważne. Przede wszystkim wygląd witryny powinien kojarzyć się z daną firmą (jeśli strona jest wyłącznie wizytówką tym bardziej!). Warto poinformować zatem grafika, jakie kolory dominują w ewentualnym logo działalności. Jest to aspekt silnie wiążący się z efektywną strategią marketingową, dlatego nie należy o nim zapominać. Obok dobrze dobranej szaty graficznej pojawia się oczywiście treść, na którą zazwyczaj grafik czy zatrudniona agencja marketingowa nie mają wpływu. Bardzo ważne jest zatem to, by umieszczane informacje były dla odbiorców czytelne i przejrzyste oraz – co nie zawsze jest niestety oczywiste dla osób posiadających stronę www – pozbawione błędów gramatycznych i składniowych. Internauta szybciej skorzysta zatem ze strony nie tylko atrakcyjnie zaprojektowanej, ale także atrakcyjnie zarządzanej. Warto o tym pamiętać.

Gdzie szukać grafików tworzących strony www

Gdzie zatem znaleźć takiego grafika czy informatyka, którego strona spełni wszystkie nasze oczekiwania zarówno pod względem technicznym, jak i pod względem graficznym? Z pewnością warto na cel obrać większe miasta, w których nowoczesne technologie wykorzystywane są sprawniej i częściej. Jeśli chodzi o samo projektowanie stron internetowych Poznań jest miastem, w którym powstaje w ostatnich latach najwięcej profesjonalnych agencji interaktywnych oraz reklamowych zajmujących się tworzeniem stron internetowych. Warto także podkreślić, że niektóre osoby zajmujące się projektowaniem stron internetowych działają indywidualnie na zlecenie określonych klientów. W takim przypadku graficy czy też informatycy (często działający w parze lub posiadający umiejętności zarówno z zakresu grafiki, jak i z zakresu informatyki) posiadają w takich przypadkach własne strony internetowe, dzięki którym inni internauci – potencjalni klienci jak warto zauważyć – mogą szybko zapoznać się z ofertą danej osoby oraz nierzadko także z jej portfolio.