Opieka nad zwierzakiem domowym – co każdy właściciel powinien wiedzieć

Opieka nad zwierzakiem domowym – co każdy właściciel powinien wiedzieć

Z wyników wielu badań dowiadujemy się, że posiadanie własnego zwierzaka wpływa korzystnie na ludzkie zdrowie i psychikę. Pupil jest bowiem prawdziwym źródłem energii oraz radości, która udziela się jego właścicielowi. Zwierzę to jednak także obowiązek, któremu należy stawić czoła. Codzienne spacery, wizyty u weterynarza, okazywanie miłości i zainteresowania, odpowiednie i regularne dokarmianie czy zakup różnego rodzaju niezbędnych akcesoriów do tylko niektóre z punktów listy, którą musiał i musi realizować każdy właściciel zwierzęcia. O czym warto zatem pamiętać jeśli posiadamy już swojego pupila lub przymierzamy się do tego, aby go mieć?Zwierzę to nie zabawka!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zakup zwierzęcia na jakąś okoliczność np. Święta Bożego Narodzenia. Pomysł ofiarowania pupila na prezent, zwłaszcza małemu dziecku, może sprawić, że nasza pociecha będzie traktowała go przedmiotowo. Zwierzę będzie kojarzyło jej się bardziej przedmiotowo. Decydując się zatem na zakup lub adopcję jakiegoś pupila lepiej zrobić to nie okazjonalnie. Zwierzę, podobnie jak człowiek, wymaga bowiem stałej opieki, miłości oraz uczucia. Nie może być ono podarunkiem, który po znudzeniu można odstawić w kąt. Jeśli czujemy, że nie jesteśmy dostatecznie przygotowani na posiadanie jakiegoś zwierzaka w domu lepiej go po prostu nie nabywać. W tek kwestii potrzebna jest bowiem dojrzałość i odpowiedzialność za los i przyszłość drugiej istoty.

Odpowiednia dieta

Każdy właściciel pupila z pewnością zastanawiał się czy proponowana przez niego dieta jest odpowiednia dla jego zwierzaka. Świadczy to jedynie o jego odpowiedzialności i miłości do ukochanego przyjaciela. Jeśli nie jesteśmy pewni czy podawane zwierzakowi jedzenie jest dla niego właściwe warto zasięgnąć rady specjalisty. To on w profesjonalny sposób oceni dietę pupila i w razie konieczności wprowadzi do niej poprawki, dzięki którym organizm pupila będzie mógł prawidłowo funkcjonować. W przypadku psów lub kotów warto zwracać uwagę na pełnowartościowe karmy zawierające najlepiej dodatki mięsa. Wybór w sklepach zoologicznych jest naprawdę ogromny. Współczesne karmy zawierają przykładowo kawałki indyka, kurczaka, kaczki, wieprzowiny, baraniny itp. Można zatem zdecydować się na rodzaj mięsa preferowanego przez naszego pupila. Wybierając karmę dobrze zwrócić również uwagę na jej przeznaczenie. Niektóre z nich zalecane są do szczeniaków, inne do młodych, a jeszcze inne do starszych już psów lub kotów. Takie rozróżnienie informuje nas, że karma zawiera składniki, których zazwyczaj potrzebują zwierzęta w danym wieku.

Wizyty u weterynarza

Właściciele zwierząt powinni pamiętać również o wizytach u weterynarza. Szczepienia, kontrole, odkleszczanie – to jedne z wielu problemów, którymi może zająć się specjalista. Pamiętajmy, że pupil to również istota żywa, która wymaga odpowiedniej opieki, czasem również medycznej.

Legowiska

Niezbędnym elementem w domu każdego właściciela psa lub kota jest legowisko. Własne posłanie jest dla zwierzaka bardzo ważne. Jest ono jego prywatnym miejscem, w którym może leżeć i wypoczywać o każdej porze dnia lub nocy. Ponadto takie legowisko może stać się również wspaniałym elementem dekoracyjnym jakiegoś pomieszczenia. Producenci prześcigają się bowiem w kształtach i wyglądach miejsc przeznaczonych dla odpoczynku pupili. Nowoczesne wzory, kolory i formy mogą doskonale dopasować się do pomieszczenia, w którym się znajdują. Legowiska powinny być wykonane z dobrej jakości materiału. Ich wygoda i miękkość z pewnością przyczyni się do zainteresowania naszego pupila i zachęcenia go do spędzania w nich wolnego czasu. Na rynku można spotkać się z różnego rodzaju legowiskami. Klienci mają do swojej dyspozycji zarówno te odkryte jak i te, które posiadają budkę. Kształty są bardzo różne. Legowiska mogą przypominać domki, oponki, sofy, budki, kanapy, serca, poduszki, pontony itp. Wszystko zależy zatem od upodobań samego właściciela i jego koncepcji miejsca, w którym ma spocząć łoże dla jego pupila. Legowiska można nabyć w różnych miejscach. Najpopularniejsze są oczywiście sklepy zoologiczne, w których to na własne oczy można zobaczyć wygląd, kształt czy rodzaj materiału danego „posłania”. Dobrym rozwiązaniem są także specjalistyczne sklepy internetowe. Na wielu portalach można znaleźć ciekawe i oryginalne legowiska. Wybór w tym przypadku jest jednak nieco utrudniony, gdyż do dyspozycji mamy jedynie zdjęcie i opis producenta. Nieważna jest jednak droga, którą wybierze właściciel, ważne, aby legowisko było wygodnym i idealnym miejscem dla jego pupila.

Smycze dla psów oraz kotów

zwierzętaWidok kota na smyczy nie budzi już zdziwienia. Kot podobnie jak pies musi bowiem korzystać ze świeżego powietrza i spacerów, a jego wyprowadzanie bez smyczy mogłoby się wiązać z nieoczekiwaną ucieczką zwierzaka. W sklepach zoologicznych można spotkać się z różnego rodzajami smyczami, które wybiera się według własnych upodobań. Mogą być one wykonane ze skóry, materiału czy metalu. Smycz to również obowiązek posiadania obroży. Najlepiej wybrać taką, która nie będzie dusiła i uwierała naszego czworonoga. Dobrym rozwiązaniem mogą być szelki, które opinają ciało zwierzęcia. Wówczas mamy pewność, że pupil nie dusi się w momencie pociągania go za smycz. Producenci oferują różne rozwiązania tego rodzaju akcesorium. Smycze są kolorowe, a nawet świecące w dniu i nocy. Ciekawym rozwiązaniem są także specjalne smycze przeznaczone do joggingu czy jazdy na rowerze. Ich specyfika pozwala na atrakcyjne spędzanie wolnego czasu z własnym czworonogiem. Tego rodzaju rozwiązanie sprzyja zatem nie tylko zwierzakowi, ale również jego właścicielowi.

Inne akcesoria

Właściciele pupili powinni pamiętać również o innych akcesoriach. Miski na wodę i pożywienie, przysmaki ofiarowywane w nagrodę, czy szczotki do sierści to tylko niektóre z nich. W przypadku tych ostatnich warto wybierać te, które są wykonane z naturalnego włosia. Tego rodzaju szczotki nie niszczą bowiem sierści zwierzaka, nie wyrywają kołtunów i sprawiają, że jego włosie staje się lśniące i mocne.