Poddasze – blaski i cienie aranżacji

Poddasze – blaski i cienie aranżacji

Według niektórych największym wyzwaniem aranżacyjnym każdego architekta wnętrz jest właśnie urządzenie przeciętnego poddasza. Czy trudność związana z zagospodarowaniem wspomnianego miejsca wiąże się z jego specyficznym układem? A może szkopuł stanowi wpadające do pomieszczenia światło, które w żadnym stopniu nie chce podporządkować się czy to mieszkańcom czy to profesjonalnym architektom wnętrz? Okazuje się, że poddasze rzeczywiście stanowi pewien rodzaj wyzwania dla osób próbujących okiełznać pomieszczenia tam zlokalizowane. Nienaturalne wymiary i ułożenia ścian są na pozór czynnikiem ograniczającym jakiekolwiek działania. Z drugiej strony wprawne oko i doświadczona osoba szybko stwierdzi, że za tego rodzaju ułożeniem kryje mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Należy tylko wiedzieć, jak poprawnie i odpowiednio ów możliwości wykorzystać. Podobnie jest zresztą ze światłem wpadającym na poddasze w zasadzie o każdej porze (bez względu na to, po jakiej stronie znajdują się okna). Co warto zatem wiedzieć o aranżacji poddasza oraz jak sukcesywnie sobie poradzić z wyborem okien, mebli i dodatków do tego rodzaju pomieszczeń?

Czy wybór okien dachowych jest istotny

W przypadku pomieszczeń dachowych sprawa jest dość skomplikowana, jeśli chodzi o oświetlenie. Światło naturalne wpada tam bowiem pod pewnym kątem, innym niż w pomieszczeniach na niższych kondygnacjach. Kupno dobrych okien na poddasze zdarza się nawet raz na kilkadziesiąt lat, dlatego lepiej od razu zainwestować przy budowie domu, niż decydować się na tańszy produkt. Często bywa bowiem tak, że tanie okna wykonywane są z gorszych materiałów, które często nie są w stanie przetrwać kilku cięższych zim. Warto korzystać z usług znanych i zaufanych producentów okien dachowych, by mieć pewność co do solidności i skuteczności oferowanych produktów. Oprócz wyboru okien liczy się także ich rozmieszczenie. W tym przypadku pomoże jednak z całą pewnością architekt odpowiedzialny za projekt domu. W zależności od planowanego pomieszczenia, ilość światła wpadającego do pokojów może ulegać zmianie. Przykładowo w łazience na poddaszu okno nie musi być duże, natomiast pracownia artystyczna z pewnością wymaga dobrego oświetlenia naturalnego (oraz oczywiście sztucznego).

Skąd czerpać inspiracje

Architekci zajmujący się aranżacją wnętrz to w ostatnim czasie dość modny zawód w Polsce. Okazuje się jednak, że obecność takiej osoby podczas urządzania poddasza wcale nie musi być niezbędna. Wystarczy odrobina inspiracji z innych źródeł, by wpaść na innowacyjny i niewykorzystany dotąd pomysł. Często bywa również tak, że sami chcemy realizować pomysły podpatrzone w telewizji czy magazynie architektonicznym. To jedne z najczęściej wykorzystywanych źródeł informacji jeśli mowa o poszukiwaniu inspiracji. Nie można oczywiście zapominać o sieci internetowej, w której aż roi się od różnych pomysłów.

Meble na poddaszu

poznańNiewątpliwie meble na poddaszu stanowią pewnego rodzaju ograniczenie, ponieważ nie każdy mebel można w takim miejscu postawić. W zależności od układu pomieszczeń, pokoje na ostatnim piętrze mogą mieć jedną lub dwie skośne ściany. Zazwyczaj przestrzeń jest jednak dzielona tak, by jedna ściana skośna przypadała na jedno pomieszczenie. Oczywiście dzieje się tak przez wzgląd praktyczny. Dzięki takim rozwiązaniom przy ściance działowej można postawić wyższe meble. Należy pamiętać, by na poddaszu nie znalazło się zbyt wiele niepotrzebnych sprzętów. W ostatnim czasie bardzo modne stają się niskie komody oraz regały, na których można poukładać książki, płyty czy drobne dodatki.

Dodatki aranżacyjne dla pomieszczeń dachowych

Najważniejszym dodatkiem w przypadku poddasza są oczywiście żaluzje lub rolety zakładane na okna dachowe. Kąt padania promieni słonecznych o wyznaczonych godzinach może być nieco irytujący i przeszkadzać w codziennym życiu. W takich przypadkach z pewnością sprawdzą się wspomniane elementy, które – dzięki dużej różnorodności – można dobrać do pomieszczeń chociażby pod względem kolorystyki. Dywany, wazony czy zdjęcia na ścianach to tylko wybrane możliwości, których jest z pewnością o wiele więcej.

Każde pomieszczenie domowe, które należy zaaranżować może przysporzyć mniej lub więcej problemów. Wydaje się, że przeświadczenie o nieatrakcyjności poddasza pod względem aranżacyjnym jest wyłącznie wyolbrzymieniem stworzonym przez kogoś, kto sceptycznie podchodzi do jakichkolwiek wyzwań związanych z remontami i urządzeniem wnętrz. Co ciekawe, efektywna aranżacja poddasza wcale nie musi wiązać się z wynajmowaniem profesjonalnych architektów i specjalistów od urządzania domu czy mieszkania. Wystarczy poszukać inspiracji w czasopismach czy sieci internetowej. Czasami pomysły przychodzą bez ingerencji dodatkowych środków. Warto pamiętać, że w przypadku poddasza bardzo ważny jest wybór okien dachowych. Te ostatnie w dużej mierze wpływają na wspomniane już wcześniej oświetlenie. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku okien wybór staje się istotny już podczas budowy domu. Ewentualna wymiana jest później dość kosztowna, dlatego lepiej od razu zdecydować się na najbardziej odpowiednią opcję. Pomocą w tym zakresie ponownie mogą być strony www należące do wybranych producentów okien lub też pracownicy sklepów oferujących takie wyposażenie. Nierzadko z tymi ostatnimi coraz częściej można skontaktować się właśnie za pomocą stron www i specjalnie przygotowanych formularzy internetowych. W efekcie końcowym wszystkie wspomniane czynniki w dużym stopniu wpływają na wygląd poddasza i komfort mieszkańców.

Skills

, , , ,

Posted on

Luty 11, 2014