Mieszkania do wynajęcia kontra mieszkania na sprzedaż

Mieszkania do wynajęcia kontra mieszkania na sprzedaż

Rynek nieruchomości jest dzisiaj bardzo bogaty zarówno pod względem oferowania lokali mieszkalnych na sprzedaż, jak i pod względem oferowania mieszkań na wynajem. W zależności od różnych czynników (zazwyczaj młode) rodziny decydują się na pierwszą lub drugą opcję. Niebagatelny wpływ na ich decyzję ma oczywiście aspekt finansowy. Trudno zaoszczędzić przy dzisiejszym trybie życia trochę gotówki, dlatego zwykle z miesiąca na miesiąc przeciętnemu zjadaczowi chleba wystarcza jedynie na opłacenie czynszu właścicielowi wynajmowanego mieszkania. Okazuje się jednak, że coraz częściej młodzi ludzie podchodzą do tej sprawy zupełnie inaczej. Po co płacić co miesiąc czynsz za nie swoje mieszkanie, skoro można podjąć kredyt i spłacać pożyczkę bankowi jednocześnie mieszkając już w swoim własnym mieszkaniu. Czy takie myślenie rzeczywiście ma przyszłość? Wydaje się, że wszystko zależy od kilku elementów. Przede wszystkim od tego, jakie warunki spłacania kredytu stawia nam bank. Jak zatem podjąć odpowiednią decyzję dotyczącą wynajęcia lub kupna mieszkania? Którą opcję wybrać, by za kilka lat nie żałować swoich czynów?

Wynajmowanie mieszkania – plusy i minusy

Na wynajem często decydują się dzisiaj na przykład młode małżeństwa. Największym błędem bezdzietnych małżeństw jest to, że często szukają dużych mieszkań lub nawet całych domów do wynajęcia. Takie postępowanie w zasadzie nie prowadzi do niczego dobrego przynajmniej z dwóch powodów. Przede wszystkim kilkupokojowe mieszkanie dla dwóch osób jest za duże. Z całą pewnością o wiele lepiej zarówno pod względem komfortu, jak i pod względem finansowym sprawdziłaby się klasyczna kawalerka. Drugi argument przeciwko wynajmowaniu dużych mieszkań to właśnie argument finansowy. Kilkupokojowy apartament w centrum dużego miasta to nie tylko duży czynsz dla właściciela, ale także duży czynsz dla spółdzielni. W efekcie końcowym wynajem może kosztować nas nawet kilka tysięcy miesięcznie. Alternatywnie za kawalerkę w centrum zapłacimy około 1200 złotych. Warto mieć świadomość tego, że wynajmowanie mieszkania ma sens wtedy, gdy jednocześnie można odkładać środki finansowe na przykład na zakup nieruchomości mieszkalnej za kilka lat. Pary mieszkające ze sobą mogą skorzystać z atrakcyjnej opcji wynajmu pokoju i współdzielenia mieszkania. Jest to opcja mniej wygodna, ponieważ nierzadko mieszka się w jednym domu z całkowicie obcymi sobie ludźmi. Z drugiej strony wynajem nie kosztuje dużo (czynsz jest mniejszy niż za kawalerkę), a nierzadko można trafić na naprawdę miłych ludzi, z którymi potem tworzą się długoletnie przyjaźnie.

Kupowanie mieszkania – atrakcyjne kredyty czy pułapka bankowa

Większość osób kupujących mieszkanie nie ma wystarczającej ilości wolnych funduszy, dlatego jedyną alternatywą pozostaje podjęcie kredytu z wybranego banku. Na chwilę obecną z ofertami pożyczek stykamy się w zasadzie na każdym kroku. Roznoszone ulotki czy reklamy w telewizji zachęcają nas do zawierania umów kredytowych z bankami oraz różnymi spółkami świadczącymi podobne usługi. Należy mieć świadomość tego, że większość proponowanych ofert niestety stanowi pułapkę, w którą wiele osób nieświadomie wpada. Duże oprocentowanie to zmora osób, które bez dokładnego przeczytania umowy podpisały dokument. Warto więc podejmując się pożyczki (szczególnie w dużej kwocie) sprawdzić dokładnie wszystkie opcje, by wybrać tę najlepszą. Najlepszym wyjściem jest oczywiście zaoszczędzenie pewnej kwoty po to, by kwota pożyczki była mniejsza. Tym samym wracamy do wynajęcia mieszkania po to, by najpierw odłożyć pewną kwotę na kupno wymarzonego mieszkania czy też domu.

Nowe mieszkania na rynku nieruchomości

nieruchomościMieszkania deweloperskie to dzisiaj jedne z najbardziej popularnych ofert. Co ciekawe, inwestorzy decydują się na budowę nie tylko w dużych miastach. Jeśli chodzi o mieszkania Jelenia Góra, Sopot czy Ciechocinek to miejsca, w których coraz częściej pojawiają się firmy deweloperskie. Wydaje się, że w cenie dla mieszkańców są przede wszystkim tereny zielone i malownicze widoki. Nowe mieszkania nie są tanie, jednak charakteryzują się dużym komfortem i bezpieczeństwem. Na takie rozwiązania decydują się przede wszystkim rodziny z dziećmi, dla których wspomniane bezpieczeństwo rzeczywiście stanowi priorytet. Jeśli chodzi o duże miasta, nowe mieszkania powstają raczej na obrzeżach, aniżeli w samym centrum. Okazuje się, że mieszkańcy cenią sobie spokój i odpoczynek, a głośne i gwarne centrum miasta niestety takich elementów nie zapewni.

Nieruchomości z rynku wtórnego

Na sprzedaż wystawiane są także nieruchomości mieszkalne z rynku wtórnego. Te ostatnie nierzadko proponowane są przez właścicieli w atrakcyjnych cenach, jednak warto sprawdzić, czy w takiej postawie nie kryje haczyk. Każdy właściciel mieszkania powinien już na pierwszym spotkaniu przedstawić potencjalnemu klientowi wycenę mieszkania wykonaną przez rzeczoznawcę. Najwięcej ofert z rynku wtórnego znajduje się w dużych miastach, takich jak Poznań czy Warszawa. Poszukując lokalu mieszkalnego trzeba dobrze przekalkulować, która opcja bardziej się opłaca. Co prawda mieszkania deweloperskie są droższe niż mieszkania używane, jednak z drugiej strony kupując mieszkanie od właściciela prywatnego nierzadko trzeba przeznaczyć pewne środki na remont i niezbędne zmiany. Czasem bywa więc nawet tak, że różnego rodzaju prace remontowe wynoszą nas więcej, niż cena samej nieruchomości mieszkalnej.

Wydaje się, że tak naprawdę nie wiadomo, która opcja jest bardziej opłacalna. W zależności od sytuacji danej osoby wynajęcie mieszkania może być mniej lub bardziej opłacalne. Podobnie jest zresztą z kupieniem mieszkania i podjęciem kredytu w wybranym banku. Niestety nie zawsze bywa tak, że własny lokal mieszkalny daje poczucie bezpieczeństwa. Bez odpowiedniego zabezpieczenia na przykład w postaci stałej umowy o pracę trudno nie martwić się o przyszłość oraz o następną ratę kredytu do zapłacenia. Warto dobrze przekalkulować sprawę i czasami przeczekać kilka lat wynajmując pokój czy mieszkanie, by w tym czasie spróbować odłożyć na własne mieszkanie.