Materiały do ogrodzeń

Materiały do ogrodzeń

Ogrodzenia, elewacje zewnętrzne, płoty… wszystkie te elementy są w przestrzeniach publicznych oraz prywatnych jak najbardziej potrzebne. W dobie dwudziestego pierwszego wieku można dziś spotkać naprawdę wymyślne materiały, z których wspomniane konstrukcje mogłyby zostać wykonane. Obok trwałości oraz solidności (zapewniających długoletnie funkcjonowanie obiektu) stawia się – co bardzo ciekawe – także elementy estetyczne. Nie chodzi dzisiaj wyłącznie o to, by otaczające dom ogrodzenie było wyłącznie praktyczne. W dużej mierze właściciele czy też realizatorzy nowej inwestycji skupiają się na elementach odpowiedzialnych za harmonijność w kontekście wyglądu danej kompozycji. Które materiały sprawdzają się zatem w obu przypadkach najbardziej? Odpowiedź na to pytanie nie jest do końca prosta. Różnorodność oraz otwartość na nowoczesne technologie powoduje, że materiałów budowlanych w kontekście wspomnianych konstrukcji może być naprawdę dużo. Warto jednak wspomnieć o kilku najważniejszych tworzywach, wykorzystywanych obecnie na rynku najczęściej.

Siatki tkane – trwałość, estetyka, innowacyjność

Produkowane siatki tkane często wykorzystywane są właśnie do tworzenia ogrodzeń. Ale nie tylko, ponieważ nowocześni oraz innowacyjni projektanci i architekci tego rodzaju materiały stosują również przy tworzeniu elewacji zewnętrznych oraz przy wyposażaniu wnętrz. Trwałośc i solidność wykonania siatek przez współczesnych producentów powoduje, że są one wykorzystywane również w innych przestrzeniach. Oprócz budownictwa (mowa tutaj o takich elementach jak wspomniane ogrodzenia, ale także balustrady, przewody wentylacyjne), siatki wykorzystuje się chociażby w motoryzacji (na przykład do ochrony reflektorów i okien samochodowych). Warto zaznaczyć, że dziś na rynku można znaleźć nie tylko standardowe siatki tkane, ale również ich bardzo zróżnicowane pochodne (różnice odnoszą się najczęściej do kształtu czy też nawet koloru wspomnianego materiału). Jeśli chodzi o zalety siatek tkanych, z pewnością warto wspomnieć również o sprężystości i dużej wytrzymałości. Wspomniane cechy pozwalają cieszyć się siatkami przez wiele lat, dlatego ich zastosowanie na przestrzeni ostatnich dekad bardzo się rozszerzyło. Można je bowiem spotkać nie tylko w przestrzeniach miejskich czy domowych, ale również w przestrzeniach magazynowych, biurowych, gospodarczych czy przemysłowych.

Cegła – solidność, kreacja, łatwe wykonanie

Cegła to jeden z najbardziej popularnych surowców budowlanych. Używa się jej przede wszystkich do budowy różnych obiektów. Oprócz swojej niewątpliwej trwałości, cegła posiada również dużą wytrzymałość. W ostatnim czasie do łask ponownie wracają ogrodzenia wykonywane z cegły. Szczególnie w tych przypadkach, w których do budowy obiektu mieszkalnego (domu jednorodzinnego czy też mieszkań deweloperskich) również zostaje użyta cegła. Jej wysokie walory pod względem estetyki to jedno. Nie dość, że cegła okazale się prezentuje, to jeszcze przez wiele lat może pozostać w nienaruszonym stanie. Wszystko zależy w pewnej mierze od użytych półproduktów, czyli od kompetencji danej firmy budowlanej. Warto zatem – budując jakikolwiek obiekt z cegły – zatrudnić do tego celu zaufaną firmę. Minusem ogrodzenia z cegły może być przytłoczenie związane z grubością czy też „potężnością” płotu. Najczęściej taki wybór pada zatem wtedy, gdy pomiędzy domem a ogrodzeniem jest dość dużo przestrzeni minimalizującej ten efekt.

Drewno – estetyka, ekonomia, ekologia

Klasyczne drewno od dawna wykorzystywane jest do różnego rodzaju zastosowań. Warto wspomnieć chociażby o meblach, które znajdują się w zasadzie w każdym domu. Okazuje się jednak, że już od kilku lat kupowanie drewnianych ogrodzeń mebli czy nawet budowanie domów przestało być ekologiczne. Osoby dbające o środowisko odchodzą od używania tego rodzaju surowca. Tym bardziej, że niektóre gatunki drzew (pochodzące na przykład z okolic Ameryki Południowej i lasów amazońskich) pozostają w stanie zagrożenia wyginięciem. Co więcej, drewno staje się również bardziej unikatowe i drogie. Wiele osób z uwagi na te czynniki decyduje się raczej na inne elementy i wybiera wspomnianą cegłę lub tkane siatki. Szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z ogrodzeniem. Z drugiej strony warto również wspomnieć, iż drewno pozostaje jednym z najbardziej estetycznych materiałów budowlanych. Szczególnie dla tych osób, które uwielbiają eleganckie, stylowe i klasyczne aranżacje wnętrz.

Okazuje się zatem, że najbardziej popularne w kontekście różnego rodzaju ogrodzeń, płotów czy elewacji są dzisiaj trzy surowce. Mowa tutaj oczywiście o wspomnianym drewnie, cegle oraz siatkach tkanych. W zależności od potrzeb indywidualnej firmy, osoby czy też instytucji wybór może okazać się naprawdę różny. Każdy materiał cechuje się bowiem swoimi plusami oraz minusami. W dobie dwudziestego pierwszego wieku – co warto podkreślić raz jeszcze – liczy się przede wszystkim sprawdzone połączenie funkcjonalności oraz estetyczności wybranego materiału. Należy mieć świadomość tego, że to, co powinno służyć człowiekowi przez wiele lat pod względem praktycznym, powinno cieszyć ludzkie oko także pod względem walorów niemalże artystycznych. Taką możliwość pokazuje chociażby rozwijająca się od ponad stu lat sztuka i kultura popularna.