Bezpieczna jazda samochodem

Bezpieczna jazda samochodem

Bezpieczne poruszanie się autem na ulicach zależy od kilku istotnych czynników. Przede wszystkim od samego kierowcy, który powinien poruszać się na drodze z uwagą i roztropnością. Nie bez znaczenia pozostają także warunki atmosferyczne, dlatego każdy właściciel powinien zadbać o wymianę opon przynajmniej dwa razy do roku. Wiele osób zapomina o odpowiednim oświetleniu w swoim aucie, co w efekcie końcowym także może prowadzić do stłuczki lub – co gorsza – do wypadku. Szczególnie wtedy, gdy dzień jest szary i ponury lub gdy podróżujemy nocą. Jak zatem zadbać o to, by bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem zarówno dla nas, jak i dla innych kierowców nie zostało zagrożone? Okazuje się, że na pozór nieznaczące czynności rzeczywiście mogą pomóc.

Środki pozwalające zachować bezpieczną jazdę

Każdy kierowca bez względu na doświadczenie na drodze powinien „za kółkiem” zachować odpowiednią ostrożność. Naturalnym wydaje się oczywiście fakt, że świeżo upieczeni kierowcy powinni zachowywać się na drodze czujniej. Bez względu na wiek prawa jazdy warto zastosować się do kilku wskazówek pozwalających na bezpieczną i komfortową jazdę. Przede wszystkim należy (co jest także regulowane przez prawo) zapiąć pasy bezpieczeństwa przed rozpoczęciem jazdy. Wbrew pozorom taka prosta czynność nierzadko ratuje życie nie tylko kierowcy, ale także pasażerom. Znaki umieszczone na poboczach nie stanowią błahego „widzimisię” drogowców, dlatego należy zwracać na nie uwagę. Nie bez znaczenia jest także zachowanie odpowiedniej prędkości na drodze. Nawet dziesięć kilometrów więcej w efekcie końcowym może skończyć się tragicznie. Z pewnością ludzkie życie nie jest warte ryzyka, dlatego dotarcie na miejsce kwadrans później przy zachowaniu odpowiedniej prędkości jazdy bardzo wpływa na nasze bezpieczeństwo. Podróżowanie po zmroku wymaga większej czujności. Podobnie jest zresztą z sytuacjami, w których za dnia panuje półmrok lub dominuje mgła bardzo utrudniająca widoczność. W tym przypadku doskonale sprawdzają się odpowiednie lampy w samochodzie.

Odpowiednie lampy samochodowe

Światła zamontowane w aucie mają wiele funkcji. Przede wszystkim ułatwiają kierowcom widoczność w nocy lub podczas słabej widoczności, na przykład z powodu wspomnianej już wcześniej mgły. Warto pamiętać, że światła oświetlające drogę w nocy nie mogą zagrażać widoczności innym kierowcom. Jadąc na tak zwanych światłach „długich” należy zmienić je na światła „krótkie” w chwili zauważenia nadjeżdżającego auta ze strony przeciwnej. Dotyczy to nie tylko godzin wieczornych czy nocnych.

W ostatnim czasie bardzo popularne światła montowane w samochodach to tak zwane ksenony. W odróżnieniu od lamp halogenowych żywotność lamp ksenonowych jest o wiele dłuższa, dlatego chętniej stosuje się je w autach. Jak sama nazwa wskazuje, ksenony czy też lampy ksenonowe zawierają ksenon, który wypełnia również lampy błyskowe czy żarówki. Warto wspomnieć, że wymieniony pierwiastek odkryto dość późno, bo dopiero w roku 1898 przez dwóch naukowców sir Williama Ramsaya i Morrisa Williama Traversa. Zastosowanie lamp ksenonowych w samochodach wprowadzono z kolei aż sto lat później, wraz z początkiem lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku.

Oprócz oświetlenia drogi lampy samochodowe pełnią także funkcje informujące innych kierowców o planowanych działaniach. Tylne lampy palą się na czerwono wtedy, gdy kierowca hamuje. W tym przypadku są to działania automatyczne, dlatego kierowa nie musi nad nimi panować czy ich nadzorować. Inaczej jest ze światłami informującymi o chęci wyprzedzenia innego pojazdu. W takim przypadku kierowca musi uruchomić miganie bocznych lamp (w zależności od potrzeby prawych lub lewych). Podobnie jest w przypadku skręcania. Na pozór nieznaczące czynności w rzeczywistości znacznie ułatwiają kierowcom koegzystencję na drodze. Niedostosowanie się do panujących praw i ustaleń może skutkować kolizjami i wypadkami.

Wymiana opon w samochodzie

Stan nawierzchni z pewnością wpływa na bezpieczeństwo kierowców i pasażerów poruszających się po drogach. Latem każde auto powinno być wyposażone w opony letnie, które nie przyczepiają się do nawierzchni i są zbudowane z innych materiałów niż opony zimowe. Te ostatnie zakładamy w okresie jesienno-zimowym, gdy na ulicach pojawia się marznący lód oraz śnieg. W takich przypadkach ważne jest oczywiście to, by samochód, a raczej jego opony przyczepiały się do nawierzchni. Poruszanie się po jezdni z nieodpowiednimi oponami zagraża kierowcom oraz pasażerom poruszającym się w pobliżu takiego auta.