Co trzeba wiedzieć o kominkach

Co trzeba wiedzieć o kominkach

Ogień niemalże od zawsze stanowił symbol domowego ogniska. Ciepło płynące z paleniska było zatem źródłem ciepła metaforycznego oraz fizycznego. Ludzie za pomocą różnego rodzaju pieców ogrzewali pomieszczenia i po rozpaleniu ognia gotowali posiłki. Popularność takich konstrukcji mimo rozwijających się technologii została zachowana do dziś. Obok instalacji grzewczych i kaloryferów w domach królują ogromne, tradycyjne kominki, które wprowadzają do pomieszczenia niepowtarzalną atmosferę (szczególnie w okresie jesienno-zimowym). Osoby decydujące się na montaż kominka muszą przed zakupem sprostać różnym wymaganiom. Jedne związane są oczywiście ze stroną techniczną. Budowa odpowiednich instalacji kominkowych w przypadku tradycyjnego kominka jest niezwykle ważna pod względem bezpieczeństwa. Obok wspomnianej kwestii pojawiają się również wybory związane z umiejscowieniem kominka czy też z jego wyglądem. Propozycji jest dzisiaj naprawdę dużo, dlatego decyzja nierzadko spędza właścicielom sen z powiek. Gdzie powinien zatem znaleźć się kominek? W jakim stylu warto wybrać wkład kominkowy? Odpowiedzi na te pytania z pewnością ułatwią kupno wymarzonego „paleniska”.

Gdzie postawić kominek

Kwestia podstawowa przy wyborze kominka dotyczy miejsca jego montażu. Zazwyczaj polskie rodziny wybierają pokój dzienny, czyli innymi słowy rzecz ujmując salon. Nie jest to wniosek odkrywczy, ponieważ w pokoju dziennym domownicy przebywają najczęściej. W okresie jesiennym czy też zimowym rozpalanie ognia staje się w kontekście salonu najbardziej efektywnym rozwiązaniem. W przypadku sypialni sprawa ma się nieco inaczej. Często bywa oczywiście tak, że domownicy wymarzą sobie idealny kominek zamontowany w pokoju sypialnym. Nad taką decyzją należy pochylić się jednak dwa razy. Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. W salonie kontakt z paleniskiem mamy w zasadzie przez cały czas, ponieważ w tym pomieszczeniu przebywamy najczęściej. Rozpalanie kominka na noc w sypialni nie jest dobrym pomysłem, ponieważ podczas snu siłą rzeczy nie będziemy w stanie nawet pośrednio kontrolować sytuacji. Alternatywą dla tradycyjnego kominka w sypialni jest kominek elektryczny lub biokominek. Dwie ostatnie konstrukcje są w stu procentach bezpieczne, a ich „rozpalenie” nie zajmuje dużo czasu. Ponadto warto rozpatrzeć również kwestię związaną z czystością pomieszczenia. Węgiel, drewno czy wreszcie produkowany podczas palenia popiół szybko zabrudzą sypialniany dywan, meble czy pościel. Wszystkie wspomniane elementy z pewnością udowadniają, że tradycyjny kominek szybciej sprawdzi się w salonie, aniżeli w sypialni. Obok kwestii lokalizacyjnych pojawiają się również kwestie związane z wyglądem wkładu kominkowego. W tym przypadku oferta jest naprawdę ciekawa pod wzgledem estetycznym oraz – co być może równie ważne dla współczesnego konsumenta – bardzo interesująca pod względem ekonomicznym.

Który styl kominka warto wybrać

kominkiTrudno ocenić, jakim stylem powinien charakteryzować się kominek zamontowany w naszym domu. Przede wszystkim dlatego, że wszystko zależy od indywidualnych upodobań domowników. Na rynku można dzisiaj znaleźć akcesoria kominkowe i wkłady w stylu rustykalnym czy minimalistycznym. Obok propozycji tradycyjnych pojawiają się kominki surowe i charakteryzujące się dużą rezerwą. Wybierając zatem odpowiedni model, należy kierować się swoimi odczuciami oraz wyglądem zaaranżowanych wnętrz. Dzięki temu całość będzie ze sobą idealnie współgrała po zakończeniu montażowych prac. Inspiracją dla domowników mogą być różnego rodzaju strony internetowe oraz magazyny architektoniczne, w których bardzo często pisze się o aranżacji pomieszczeń zawierających kominki. Jeśli nie mamy zatem pomysłu i nie chcemy korzystać z pomocy architekta, źródła elektroniczne oraz pisane są dla nas idealnym rozwiązaniem. Pomysły dotyczące aranżacji (nie tylko w kontekście kominka, ale również szeroko pojętego urządzania wnętrz) znajdują się na co dzień dookoła nas. Trzeba przede wszystkim obserwować zastaną rzeczywistość oraz trendy obecne w różnych dziedzinach naszego życia. Informacje na temat modnych i jednocześnie praktycznych pomysłów znajdziemy przede wszystkim w sieci internetowej. Warto śledzić również wydawane na rynku magazyny architektoniczne, w których często znajdują się różne ciekawe rady i wskazówki.

Gdzie kupić kominek

Marzenie o iskrzących płomieniach rozświetlających nasz salon czy sypialnię nie spełni się samo. Warto zatem wiedzieć, gdzie rozpocząć poszukiwania swojego idealnego kominka. Jak we wszystkich przypadkach, dobrym źródłem okazuje się być internet. Przede wszystkim dlatego, ze większość znanych i zaufanych producentów posiada swoje strony www, z których bez przeszkód za pośrednictwem internetu można o każdej porze dnia i nocy skorzystać. Warto użyć na przykład wyszukiwarki. Jeśli chodzi o kominki Leszno jest miastem, które obecnie plasuje się na pierwszym miejscu pod względem różnorodnej oferty dla klientów. Należy jednak zaznaczyć, że w każdym większym mieście sklep z kominkami powinien się znaleźć. Lokalizacja nie jest zresztą problemem, ponieważ w ostatnim czasie bardzo popularnym rozwiązaniem stały się zakupy online. Wysoka jakość zdjęć i opisu produktów oraz dobra komunikacja ze sprzedawcą umożliwiają decyzję o zakupie kominka bez wychodzenia z domu. W razie jakichkolwiek nieścisłości produkt można zresztą odesłać lub wymienić na inny. W tym przypadku prawo konsumenta działa oczywiście na naszą korzyść. Dla własnego dobra osoba kupująca powinna jednak zastanowić się dwa razy przed zakupem, by wybór w efekcie końcowym okazał się jedynym i ostatecznym. Musimy bowiem pamiętać, że zakup kominka jest inwestycją na długie lata.

Kominek jest elementem wprowadzającym do pomieszczenia niezwykłą atmosferę. Wybierając odpowiedni wkład kominkowy, można nadać wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Warto pamiętać o tym, że kominek tradycyjny idealnie sprawdzi się w pokoju dziennym. Wkłady elektryczne czy też kominki ekologiczne będą z kolei perfekcyjnie koegzystować z wyposażeniem naszej sypialni. W efekcie końcowym kominek powinien być zatem źródłem wrażeń estetycznych, ciepła oraz domowego bezpieczeństwa.

Skills

, , ,

Posted on

czerwiec 11, 2014