Chwytaki przemysłowe

Chwytaki przemysłowe

Szeroko pojęta branża przemysłowa pełni ogromnie ważną funkcję w niemalże każdym kraju. Także w Polsce. Działania związane z przemysłem nierzadko wiążą się z inną – równie istotną – branżą jaką jest obecnie transport bliski. Nowoczesne technologie wykorzystywane w transporcie bliskim pozwalają zoptymalizować pracę wielu hal i magazynów przemysłowych. W tych ostatnich możemy znaleźć tak zwane maszyny manipulacyjne, dzięki którym przenoszenie ciężkich i ogromnych obiektów staje się niezwykle proste. Warto jednak pamiętać, że manipulatory są urządzeniami złożonymi, przy których wykorzystuje się wiele istotnych części. Jedną z tych ostatnich jest chwytak przemysłowy, dzięki któremu manipulator jest w stanie wykonywać swoją pracę. Obecnie na rynku możemy znaleźć bardzo różnorodne chwytaki przemysłowe. Te różnią się od siebie pod wieloma względami, dlatego wybierając manipulatory dla swojej działalności powinniśmy dobrze sprawdzić ich pełną specyfikę.

Różnorodność chwytaków

Chwytaki przemysłowe różnią się od siebie przede wszystkim w kontekście budowy. Bardzo ważnym elementem każdego chwytaka jest końcówka tejże części. Na rynku znajdziemy urządzenia z końcówkami sztywnymi, specjalnymi, elastycznymi czy sprężystymi. Wybór konkretnego narzędzia zależy oczywiście od jego przeznaczenia. Z reguły chwytak przemysłowy wykorzystywany jest do przenoszenia ciężkich obiektów. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre elementy muszą sprostać nie tylko wadze obiektu, ale również rozmiarowi czy kształtowi. Jak się bowiem okazuje, chwytaki oraz manipulatory wykorzystywane są w przemyśle do przenoszenia bardzo nieforemnych i niejednokrotnie po prostu wielkich (w kontekście przestrzennym) elementów czy części.

Podział chwytaków ze względu na budowę napędu

Ważnym podziałem wszystkich chwytaków jest podział przyporządkowujący urządzenia do kategorii rozróżnianych na podstawie wbudowanego napędu. Warto tutaj wskazać przede wszystkim chwytaki pneumatyczne, mechaniczne oraz hydrauliczne. W ostatnim czasie zainteresowaniem cieszą się również chwytaki elektromagnetyczne oraz tak zwane chwytaki adhezyjne.

Parametry chwytaków

Każdy chwytak posiada własne parametry, które okazują się niezwykle ważne w kontekście pracy wykonywanej przez manipulatory. Ważna jest tutaj między innymi siła chwytu chwytaka przy otwieraniu oraz przy zamykaniu. Bardzo często w parametrach podaje się również ciśnienie robocze, maksymalną siłę statyczną czy dynamiczną oraz maksymalną częstotliwość roboczą urządzenia. Sprecyzowane parametry pozwalają określać, jaki obiekt chwytak będzie mógł – oczywiście przy pomocy manipulatora – bezpiecznie przetransportować.

Zastosowanie chwytaków

Chwytaki są obecnie wykorzystywane w wielu branżach przemysłowych. Najczęściej wykorzystuje się je do załadunku oraz rozładunku różnych części, produktów, obiektów czy urządzeń. Manipulatory wyposażone w chwytaki pełnią niezwykle ważną funkcję w halach produkcyjnych. Pozwalają bowiem zoptymalizować i przede wszystkim ułatwić pracę osobom obecnym w danym zakładzie pracy. Chwytaki wykorzystuje się przy pakowaniu oraz sortowaniu i rozdzielaniu różnych elementów. Jak się zatem okazuje, ich zastosowanie jest naprawdę szerokie i zróżnicowane.
Sprzedaż oraz dystrybucja chwytaków

Jeśli chcemy zakupić chwytak optymalizujący działanie naszego przedsiębiorstwa, powinniśmy przede wszystkim dowiedzieć się, który element będzie dla naszej branży najbardziej odpowiedni. W tym celu najprościej skontaktować się z producentem chwytaków. Na polskim rynku znajdziemy przynajmniej kilka zaufanych firm oferujących wspomniane urządzenia. Każda z nich posiada strony internetowe, na których znajdziemy nie tylko kontakt do producenta, ale również szeroki opis zaproponowanych chwytaków (najczęściej z fotografią). Wybór odpowiedniego chwytaka jest naprawdę ważny, dlatego warto przed zakupem skonsultować się z prawdziwym, zaufanym i przede wszystkim profesjonalnym specjalistą.

Zalety chwytaków

Współcześnie wykorzystywane chwytaki posiadają wiele niedocenianych zalet, dlatego warto wspomnieć co nieco o tych ostatnich. Producenci oferujący manipulatory oraz chwytaki zapewniają przede wszystkim:

nowoczesny sprzęt,
dużą innowacyjność oferowanych maszyn,
trwałość urządzeń,
solidne wykonanie chwytaków oraz manipulatorów,
łatwą obsługę zaproponowanego sprzętu,
dużą funkcjonalność urządzeń.

Wszystkie wspomniane plusy odzwierciedlają potrzebę posiadania chwytaków oraz manipulatorów w wielu ważnych branżach. Warto mieć świadomość tego, że obecność chwytaków w zakładach pracy zwiększa ergonomię stanowisk pracy. Wpływa na bezpieczeństwo oraz komfort pracowników (przede wszystkim fizycznych).

Nowoczesne technologie optymalizują stanowiska pracy. Coraz częściej narzędzia takie jak chwytaki czy manipulatory pojawiają się nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, ale również w stosunkowo niewielkich firmach czy spółkach. Ich znaczenie z roku na rok rośnie i z pewnością taki stan rzeczy będzie utrzymywał się na rynku jeszcze przez wiele kolejnych lat.