Jak efektywnie wykończyć nowo wybudowany dom

Jak efektywnie wykończyć nowo wybudowany dom

Budowa domu jednorodzinnego od samego zera wiąże się z wieloma stresami oraz kosztami. Często radość związana z przeprowadzką zostaje wyparta przez zmęczenie, zmartwienie i różnego rodzaju problemy pojawiające się nierzadko na każdym kroku. Warto mieć świadomość tego, że w dużym stopniu stres i wspomniane zmęczenie potrafią szybko wyolbrzymić drobne problemy i uczynić z nich prawdziwą górę lodową. Pozytywne nastawienie może z kolei zdziałać cuda i sprawić, że budowanie domu stanie się przyjemnym doświadczeniem. Najgorszym – ale tylko na pozór – elementem prac budowlanych staje się wykończenie domu. Prace instalacyjne, wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych czy wreszcie podstawowa aranżacja wnętrz potrafi spędzić sen z powiek największemu stoikowi. Warto więc jeszcze przed rozpoczęciem budowy sprawdzić, jak przebrnąć przez wspomniany etap bez większych trudność. Wbrew pozorom najgorsza część budowy nie musi być wcale przedmiotem naszych koszmarów. Co więcej, dobra organizacja sprawi, że wykańczanie domu sprawi przyszłym lokatorom prawdziwą przyjemność.

Instalacje grzewcze, wodne i elektryczne

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu posiadanie sprawnego ogrzewania, działających instalacji wodnych oraz elektryczności rzeczywiście mogło być przywilejem nielicznych. Standard mieszkań proponowany obecnie przez deweloperów czy też oczekiwany przez osoby budujące dom jednorodzinny znacznie się zmienił. Sprawne instalacje grzewcze, wodne czy w końcu elektryczne gwarantują komfort i jednocześnie bezpieczeństwo mieszkańcom domu czy mieszkania. Budując dom bardzo opłaca się wynająć taką ekipę, która nie tylko postawi obiekt, ale przeprowadzi także następne etapy prac. Mowa tutaj między innymi o sprawnym założeniu instalacji, ale jednocześnie także o wykończeniu domu, czyli położeniu podłóg i materiałów naściennych. Te ostatnie można wybrać już w trakcie budowy domu, ponieważ takie działania pozwolą znacznie zaoszczędzić czas.

Wybór materiałów wykończeniowych

Wbrew pozorom wybór materiałów naściennych oraz podłóg wcale nie zajmuje małej ilości czasu. Przede wszystkim dlatego, że oferowanych produktów jest na rynku bardzo dużo, co paradoksalnie sprawia, że trudniej jest nam wybrać spośród setek propozycji. Warto rozpocząć poszukiwania idealnych tapet, paneli czy płytek ceramicznych z chwilą otrzymania i zatwierdzenia planów domu. Nawet, jeśli budowa jeszcze się nie rozpoczęła. Zamówione materiały można przechować w piwnicy starego domu lub ustalić tę kwestię ze sprzedawcą. Niekiedy bywa bowiem tak, że zakupione tapety czy panele czekają na klienta w magazynie sklepu. W ostatnim czasie szczególnie popularne (zresztą ponownie) stały się tapety ścienne. Te ostatnie różnią się jednak od produktów oferowanych jeszcze w latach dziewięćdziesiątych poprzedniego stulecia, kiedy w polskich domach także królowały tapety. Dzisiejsze produkty charakteryzują się przede wszystkim trwałością, wodoodpornością oraz dużą różnorodnością. Podobnie jest zresztą w przypadku płytek ceramicznych czy paneli. Na materiałach wykończeniowych nie należy oszczędzać, ponieważ solidnie dobrane produkty będą służyły rodzinie przez wiele następnych lat.

Końcowa aranżacja wnętrz to najprzyjemniejsza część budowy

aranżacjaNajprzyjemniejszą częścią budowania domu jest jego urządzanie. Kiedy wszystkie instalacje znajdują się tam, gdzie powinny, a ściany i podłogi zostały wyłożone wybranymi materiałami, przychodzi czas na aranżację wnętrz. Wiele osób przeprowadza się do nowo wybudowanego domu z mieszkania, dlatego siłą rzeczy nowe meble w niektórych pomieszczeniach są potrzebne. Poszukiwania mebli także warto rozpocząć nieco wcześniej, ponieważ nierzadko okazuje się, że w kuchni czy łazience praktyczniej będzie zamówić sprzęt na wymiar. Sprawa dotyczy także poddasza, gdzie przestrzeń rozłożona jest dość specyficznie. Podstawową zasadą meblowania nowego miejsca jest zachowanie umiaru. Niestety wiele osób ma tendencję do „zapychania” pomieszczeń, co w efekcie końcowym ogranicza potencjał wnętrza i czyni je niepraktycznym. Przy okazji aranżowania pomieszczeń warto zajrzeć wcześniej do magazynów architektonicznych, gdzie doświadczeni projektanci podpowiadają naprawdę ciekawe i sprawdzone rozwiązania, z których każdy może za niewielką cenę skorzystać.

Sprawna przeprowadzka do nowego domu zależy od dobrej organizacji

Aranżacja wnętrza ściśle wiąże się z przeprowadzką. Warto pamiętać o tym, że sprawna przeprowadzka polega w dużej mierze na umiejętności organizacji oraz sukcesywnego pakowania. Przede wszystkim nie można zabierać do nowego domu wszystkich tych rzeczy, które w poprzednim mieszkaniu nie pełniły żadnej funkcji praktycznej, estetycznej bądź sentymentalnej. Niepotrzebne sprzęty oraz ubrania można oddać do różnego rodzaju schronisk, które potem przekażą wspomniane elementy potrzebującym. Gromadzone przez lata pamiątki, albumy czy inne podobne akcesoria warto zapakować w jednym miejscu i potem dobrze je posegregować. Modne ostatnio pudełka z tektury doskonale wyglądają na regałach i jednocześnie idealnie przechowują rzeczy prywatne, które niekoniecznie muszą pojedynczo zalegać w szafkach i na półkach.

Budowanie domu to jedno z najważniejszych przeżyć w życiu każdego rodziny. Warto zadbać o to, by od samego początku z nową nieruchomością wiązały się wyłącznie przyjemne wspomnienia. Jak to osiągnąć, jeśli wokół panuje chaos i nieustannie pojawiające się problemy? Odpowiedź leży w dobrej organizacji, którą należy rozpocząć jeszcze przed postawieniem pierwszej cegły. Wybór materiałów wykończeniowych takich jak tapety czy panele, a także kupno nowych mebli i pozbycie się niepotrzebnych rupieci znacznie przyspieszy prace wykończeniowe oraz samą przeprowadzkę. Bezwzględnie należy zadbać także o to, by w domu zostały przeprowadzone najpotrzebniejsze instalacje. Ciepła woda, sprawne kaloryfery czy instalacje elektryczne znacznie podnoszą komfort życia, a więc z pewnością nie może ich zabraknąć w chwili wprowadzania się do nowego domu.