Mieszkanie a dom

Mieszkanie a dom

Jeśli szukamy nieruchomości mieszkalnej, z pewnością prędzej czy później (a zazwyczaj prędzej) stajemy przed ważnym wyborem. Dom czy mieszkanie? Mieszkanie czy dom? Oba rozwiązania mają swoje ważne zalety i wady. Oba rozwiązania niosą ze sobą pewne następstwa, które będą nam towarzyszyć przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat naszego życia. Jak podjąć słuszną decyzję? Okazuje się, że nie ma jednego dobrego wyboru, dzięki któremu zapewnimy sobie wymarzoną nieruchomość mieszkalną. Każde rozwiązanie w jakiś sposób będzie dla nas korzystne. Chociażby z tego względu warto dokładnie sprawdzić, jakie plusy i minusy wiążą się zarówno z mieszkaniem w bloku, jak i z jednorodzinnym domem wolno stojącym.

Mieszkanie w bloku

Jeśli zastanawiamy się nad zakupem mieszkania w bloku, z reguły rozpatrujemy dwie opcje. Zakup mieszkania z rynku wtórnego bądź zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Na stronie http://www.wechta.pl – kawalerki i nowe mieszkania możemy przejrzeć tam w formie różnych wizualizacji. Znajdziemy tam dla przykładu ciekawe realizacje na rynku pierwotnym. Warto mieć świadomość tego, że deweloperzy inwestujący w tego typu nieruchomości starają się przede wszystkim spełniać oczekiwania klientów. Wysoka konkurencja i nowe obiekty budowlane powstające masowo na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat sprawiły, iż standard oferowanych mieszkań deweloperskich jest naprawdę wysoki.

Mieszkania z rynku wtórnego także cieszą się dużym zainteresowaniem, jednak ich standard z reguły jest dużo mniejszy. Nawet jeśli lokale są odnowione, nierzadko budynki, w których są zlokalizowane pozostawiają wiele do życzenia. Warto dwa razy sprawdzić, czy kupując taką nieruchomość nie narażamy się na ukryte koszta. Związane na przykład z remontem czy wymianą niesprawnej instalacji.

Domy wolnostojące

Budowa domu to z pewnością wybór trudniejszej drogi. Warto jednak pamiętać, że dzięki obraniu takiej ścieżki wybudowana nieruchomość w stu procentach spełni nasze oczekiwania. Będzie taka, jak ją wykreujemy i zaprojektujemy. Barierą są oczywiście warunki finansowe, które z reguły są mniej zadowalające, niż byśmy tego oczekiwali. Niemniej jednak budowę domu można rozłożyć nawet na kilka lat. Alternatywą jest zakup gotowej nieruchomości. Zazwyczaj w stanie surowym. Takie rozwiązanie znacznie przyspiesza przeprowadzkę, jednak o wykończenie zakupionego domu musimy zadbać sami. Do najważniejszych zalet jednorodzinnych domków z pewnością warto zaliczyć:

  • duży metraż (przestronna kuchnia,
  • kilka sypialni, dwie łazienki, etc.),
  • obecność ogrodu i tarasu (w mieszkaniach z reguły musimy zadowolić się balkonem),
  • dogodna lokalizacja (domy są z reguły położone poza hałaśliwym centrum miasta).