Łazienki w domu jednorodzinnym

Łazienki w domu jednorodzinnym

Projekt przeciętnego domu jednorodzinnego zawiera przynajmniej dwie łazienki przeznaczone dla przyszłych domowników. Zazwyczaj – jeśli dom jest piętrowy – jedno pomieszczenie tego typu znajduje się na parterze, natomiast kolejne zostaje zaaranżowane na wyższej kondygnacji. Warto zadbać o to, by już wcześniej wstępnie urządzić (chociażby na kartce) przyszłe toalety. Przede wszystkim dlatego, że na poziomie planowania w miarę swobodnie w razie takiej potrzeby można wprowadzić zmiany przestrzenne. Podczas budowy niekoniecznie jest taka możliwość. W efekcie często okazuje się, że dolna łazienka jest za mała, a górna zbyt przestronna. W przypadku takich pomieszczeń jak łazienki, nawet centymetr kwadratowy może pełnić ważną funkcję. Dostosowując odpowiednie wymiary dalsza część aranżacji nie musi być trudna. Wystarczy jedynie kierować się jedną z najbardziej podstawowych zasad, znanych w zasadzie wszystkim osobom posiadającym domy jednorodzinne. O jakiej zasadzie zatem mowa?

Najpopularniejszym podziałem łazienek w domu jednorodzinnym jest mianowicie podział na toaletę dla gości (znajdującą się na parterze) i toaletę dla domowników (umieszczoną na piętrze). Wspomniany podział jest oczywiście umowny i wprowadza po prostu pewne zasady związane z używaniem poszczególnych pomieszczeń. Dolna łazienka powinna być zatem bardziej zachowawcza i reprezentatywna. Zazwyczaj dba się w niej o to, by nie pozostawiać na wierzchu przedmiotów osobistych takich jak szczoteczki do zębów czy maszynki do golenia. Zupełnie inaczej jest oczywiście w przypadku łazienek zlokalizowanych na górze.

Łazienka na parterze – wykończenie, wyposażenie, dodatki

Z reguły łazienki na dole są mniejsze niż te położone nieco wyżej. Warto zatem zadbać o to, by za pomocą odpowiednich materiałów wykończeniowych optycznie powiększyć przestrzeń. Można to zrobić na przykład za pomocą płytek ceramicznych o określonym kształcie, wielkości czy kolorze. Wyposażenie parterowej łazienki to zazwyczaj sedes i umywalka. Czasami – jeśli w domu nie ma pralni – do pomieszczenia wstawia się także pralkę. Jeśli przestrzeń na to pozwala, a u góry jest wanna, na dole może znaleźć się także prysznic. Odpowiednie oświetlenie i dodatki takie jak lustro czy haczyki na ręczniki dopełnią doskonale całą aranżację. Najlepiej wybierać takie elementy, które będą ze sobą współgrały pod względem kolorystyki. Znacznie podniesie się w takim przypadku walory estetyczne wnętrza, z którego na ogół korzystać będą przecież goście.

Łazienka na piętrze – wykończenie, wyposażenie, dodatki

Warto zadbać o to, by kolorystyka łazienki na piętrze komponowała się z łazienką na dole. Mimo braku bezpośredniej styczności, jest to w przypadku aranżacji wnętrz bardzo ważne. Armatura w łazience na piętrze może być bardziej bogata ze względu na większą przestrzeń do zagospodarowania. Bardzo ciekawym pomysłem jest połączenie wanny z prysznicem, dzięki czemu domownicy mogą pozwolić sobie w zależności od wyboru zarówno na orzeźwiający prysznic, jak i na gorącą kąpiel w wannie. Jeśli chodzi o aranżację łazienki sklep internetowy jest alternatywą dla sklepów tradycyjnych w przypadku kupowania między innymi armatury czy płytek ceramicznych. Często na stronach www można bowiem znaleźć wiele ciekawych promocji, dzięki którym remont i aranżacja pomieszczenia będą mniej dotkliwe pod względem finansowym.

Więcej niż dwie łazienki – kiedy wprowadzić taką opcję

Liczba łazienek jest oczywiście zależna od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, jaką przestrzenią w domu jesteśmy w stanie zagospodarować właśnie w kontekście aranżacji wspomnianego pomieszczenia. Niekiedy bywa przecież tak, że każda dodatkowa sypialnia urządzana jest z łazienką. Sprawdza się to idealnie w przypadku rodzin wielodzietnych. W ostatnim czasie bardzo popularne są także układy typu sypialnia-łazienka-sypialnia. Polegają one na tym, iż toaleta ma dwa wejścia po obu stronach, dzięki czemu bezpośredni dostęp do łazienki mogą mieć dwa pokoje. Rozwiązanie sprawdza się na przykład w przypadku rodzeństwa. Warto zadbać jednak wtedy o to, by w pomieszczeniu znajdowały się na przykład dwie umywalki oraz zamek, by w razie potrzeby domownik mógł liczyć na intymność.

Zazwyczaj to przestrzeń domu oraz liczba mieszkańców wpływają na liczbę łazienek. Bez względu na tę ostatnią warto jednak pamiętać, by pomieszczenie na dole cały czas było gotowe na przyjęcie gości. Dodatki w łazience na parterze powinny ograniczać się zatem do lustra nad umywalką, mydła w pojemniku czy ręcznika do rąk zawieszonego nieopodal. Warto zadbać o to, by wspomniana przestrzeń nie była duża, ponieważ wtedy łatwiej będzie utrzymać w niej czystość. Z drugiej strony nie może to być również minimalistyczna klitka, w której będziemy czuć się niekomfortowo i po prostu ciasno. Łazienki na piętrach z reguły cieszą się większą swobodą. Nie oznacza to jednak, że możemy sobie pozwolić na zaniedbywanie i bałagan w takim miejscu. Wręcz przeciwnie, należy poświęcić mu w miarę dużo uwagi.