Jak stać się (cross)fit?

Jak stać się (cross)fit?

Crossfit to intensywny, funkcjonalny trening, który ma za zadanie poprawić naszą sprawność ogólną, kondycję iodporność. Ćwiczenia bazują na prostocie i funkcjonalnych, naturalnych ruchach człowieka, są ogólnorozwojowe i pozwalają osiągnąć spektakularne efekty każdemu, bez względu na to, czy jest sportowcem, czy dopiero zaczyna swoją przygodę ze sportem. Najważniejsze jest ciągłe pokonywanie ograniczeń.

Co i gdzie ćwiczymy?

Trening bazuje na prostocie – jego ideą jest jak najbardziej naturalna praca nad własnym ciałem. Także miejsce ćwiczeń nie przypomina nowoczesnej sali fitness czy siłowni bogatej w specjalistyczny sprzęt. Crossfit box to zazwyczaj sala gimnastyczna lub hala o skromnym wyglądzie w której znajdziemy jedynie podstawowy sprzęt do ćwiczeń, a także … bardzo dużo miejsca. Trening ma przygotować nas na każdą sytuację, dlatego często crossfiterzy ćwiczą przerzucanie opon, podnoszenie ciężkich rzeczy, czy ekstremalne biegi. W ofercie przykładowych treningów znajdziemy znane wszystkim przysiady, pompki, brzuszki, martwy ciąg, podciąganie, bieganie, rzucanie piłką, a także wszelkie wariacje na ten temat. Niewątpliwą zaletą crossfitu jest jego różnorodność. Każdego dnia trener oferuje inny zestaw ćwiczeń, tak zwany WOD (Workout of the Day), który trwa około 15-20 minut i daje nam prawdziwy wycisk. W czasie danej serii dajemy z siebie wszystko i próbujemy wykonać jak największą liczbę powtórzeń. Taki trening to ćwiczenie nie tylko ciała, ale i umysłu. Dzięki crossfitowi pokonujemy swoje słabości i stajemy się coraz lepsi: zdrowsi, silniejsi, szczuplejsi.

Zmiana stylu życia

Crossfit to nie tylko ćwiczenia, to zmiana stylu życia. Crossfiter to osoba świadoma swego ciała, dążąca do stworzenia najlepszej wersji samego siebie, dlatego też wraz z intensywnym treningiem rozpoczyna się zmiana nawyków żywieniowych. Najpopularniejszą dla osób ćwiczących dietą jest dieta paleo nawiązująca do zwyczajów naszych prehistorycznych przodków. Według jej zasad powinniśmy całkowicie zrezygnować ze sztucznie przetworzonej żywności, mleka, zbóż i skupić się na spożywaniu mleka, ryb, warzyw, owoców, miodu. Czym skutkuje taka dieta? Z pewnością poprawia ona nasz stan ogólny poprzez spożywanie naturalnych produktów. Co więcej w odróżnieniu od innych sportowych diet, paleo dostarcza nam więcej białka i tłuszczu, a mniej węglowodanów, co sprawia że zarówno podczas treningu jak i po jego zakończeniu mamy więcej energii.

Jak więc widać crossfit to nie tylko zestaw ćwiczeń, to filozofia grupy osób tworzących dość zamknięte środowisko połączone wspólnymi zwyczajami żywieniowymi i ćwiczeniowymi.