Inwestor a generalny wykonawca

Inwestor a generalny wykonawca

Polska branża budowlana od kilku lat przeżywa rozkwit, którego z pewnością była pozbawiona przez kilkadziesiąt lat trwania PRL-u. Zapotrzebowanie na kolejne nieruchomości rośnie głównie dlatego, że gospodarka krajowa – mimo kryzysu w pozostałych krajach zachodnioeuropejskich – nie ucierpiała z powodu niestabilności rynkowej pojawiającej się co jakiś czas nie tylko w Europie, ale także na całym świecie. Nowe biurowce, mieszkania czy obiekty handlowe cieszą się dużym zainteresowaniem społeczeństwa, a to z kolei szybko wykorzystują firmy deweloperskie oraz inwestorzy. Wydaje się, że najbliższe lata będą obfitowały w realizację nowych projektów przede wszystkim zlokalizowanych w większych miastach takich jak Poznań czy Warszawa. Rozwój branży budowlanej oraz pojawienie się wspomnianych firm deweloperskich czy inwestorów wprowadziło nieco chaosu w umysły przeciętnych Polaków. Osoby niezwiązane na stałe z branżą budowlaną mogą mianowicie nie zdawać sobie sprawy z tego, na czym polega wkład inwestora w budowę oraz jakie obowiązki sprawuje tak zwany generalny wykonawca. Wydaje się z kolei, że warto wspomnianą wiedzę w pewien sposób uporządkować. Z fachowym nazewnictwem stykamy się bowiem chociażby w różnych mediach. Zrozumienie pewnych procesów i funkcji sprawowanych przez inwestora oraz generalnego wykonawcę pomoże społeczeństwu przetwarzać nadawane informacje oraz bardziej zrozumieć rynek nieruchomości. Wiedza na ten temat przyda się także podczas poszukiwania mieszkania do kupienia czy biura na wynajem.

Branża budowlana w Polsce

W ostatnich latach nowe inwestycje realizowane w Polsce w kontekście biurowym, mieszkalnym, handlowym czy wreszcie przemysłowym realizowane są naprawdę w zawrotnym tempie. Po wejściu kraju do UE sytuacja realizowanych projektów poprawiła się jeszcze bardziej. Liczne dotacje oraz nowe firmy budowlane i deweloperskie pojawiające się na rynku z pewnością znacznie przyczyniły się odbudowy kraju po mniej lub bardziej materialnych zniszczeniach dokonanych na przestrzeni prawie całego wieku dwudziestego. W wyniku wspomnianego rozwoju możemy dzisiaj mówić o dwóch osobach prawnych, które pojawiają się przy okazji tematów związanych z nowymi inwestycjami budowlanymi. Mowa oczywiście o tak zwanym inwestorze oraz o generalnym wykonawcy.

Kim jest inwestor budowlany

Inwestorem z reguły nazywamy osobę (co istotne nie tylko fizyczną, ale też prawną), która decyduje się na działania gospodarcze prowadzące do osiągnięcia zysków w czasie późniejszym. W przypadku branży budowlanej inwestor musi posiadać pewne zaplecze finansowe, które przeznacza na realizację konkretnej inwestycji. Co ciekawe, w przypadku realizacji konkretnego projektu tylko osoba inwestora jest upoważniona do tego, by składać wniosek o wydanie pozwolenia na rozpoczęcie budowy. Dziś w zależności od różnych czynników można wskazać różnych inwestor, na przykład inwestora biernego czy inwestora czynnego.

Kim jest generalny wykonawca

generalny wykonawcaPodobnie jak w przypadku inwestora, generalny wykonawca może być zarówno osobą prawną, jak i osobą fizyczną. Firma staje się generalnym wykonawcą z chwilą podpisania umowy z firmą inwestującą w dane przedsięwzięcie. Ważne jest to, by wykonawca posiadał odpowiednie środki do tego, by zlecenie mogło bez przeszkód zostać zrealizowane. Najczęściej wspomnianą funkcję przyjmują podmioty prowadzone działalność budowlaną, jednak nie jest to oczywiście reguła. Nierzadko są to firmy specjalistyczne, na przykład specjalizujące się w montażu instalacji.

Umowa między inwestorem a generalnym wykonawcą

Podstawową formą prawną zawieraną między inwestorem a generalnym wykonawcą jest oczywiście umowa. To właśnie ta ostatnia reguluje wszystkie aspekty związane z zakresem prac wykonywanych przez wykonawcę. W umowie zostają zawarte informacje o wynagrodzeniu wypłacanym przez inwestora oraz o terminie oddania zlecenia przez generalnego wykonawcę. Każda strona dzięki umowie w jakiś sposób zostaje zabezpieczona. Jej podpisanie jest niezbędne nawet wtedy, gdy obie firmy dobrze się znają i współpracowały ze sobą nie jeden raz.

Zależność między inwestorem a generalnym wykonawcą jest zatem dość klarowna. Ich współpraca polega w dużej mierze za każdym razem na tym samym. Zlecenie może oczywiście różnić się pod względem kilku szczegółów, jednak w efekcie końcowym liczy się jedno – generalny wykonawca ma doprowadzić do tego, by dana budowa czy realizacja projektu przebiegły pomyślnie. Warto mieć świadomość tego, że na generalnym wykonawcy spoczywa ogromna odpowiedzialność, dlatego nie każda firma chce podejmować się tego rodzaju zadań. Z drugiej strony firma budowlana mająca doświadczenie w zakresie generalnego wykonawstwa z pewnością funkcjonuje lepiej niż inne spółki ze wspomnianej branży. Wydaje się, że – przynajmniej w najbliższym czasie – współpraca inwestora i generalnego wykonawcy nadal będzie się na rynku regularnie pojawiała. W końcu to właśnie dzięki tego rodzaju związkom nowe inwestycje realizowane w kraju są w tak krótkim czasie w ogóle możliwe.