Absolwenci prawa

Absolwenci prawa

Prawo to od wielu lat najpopularniejszy kierunek studiów na wielu uczelniach państwowych i prywatnych. Nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Maturzyści już na początku liceum czy technikum starają się przyswoić jak największą wiedzę z historii i wiedzy o społeczeństwie, by w efekcie za trzy, cztery lata uzyskać jak najlepszy wynik na maturze. Ten ostatni ma ogromne znaczenie, ponieważ na studia prawnicze dostają się tylko najlepsi. Mowa tutaj oczywiście o uniwersytetach publicznych i studiach dziennych. Alternatywą pozostają bowiem szkoły prywatne oraz studia zaoczne na uniwersytetach państwowych. Za taką naukę trzeba już jednak sporo zapłacić. Uzyskanie tytułu magistra to nie koniec ścieżki edukacyjnej przyszłego prawnika. By wykonywać konkretny zawód, należy ukończyć wybraną aplikację. Jakie ścieżki kariery stoją przed absolwentami prawa? Oto kilka najpopularniejszych.

Sędzia

By uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu sędziego, należy ukończyć ogólną aplikację trwającą rok, a następnie rozpocząć aplikację stricte sądową trwającą z kolei trzy lata. W sumie osoba marząca o tym zajęciu zdobywa wiedzę przez około 9 lat. Oczywiście przy pomyślnych wiatrach, ponieważ nierzadko do egzaminu końcowego aplikanci przystępują nawet kilka razy. Osoba wykonująca zawód sędziego jest funkcjonariuszem publicznym. Jej praca musi opierać się na obiektywizmie, bezstronności i niezawisłości (sędzia wydając wyrok opiera się wyłącznie na konstytucji oraz obowiązujących ustawach).

Radca prawny

Aplikacja radcowska trwa o rok krócej niż aplikacja sądowa. Przez trzy lata po ukończeniu studiów przyszli radcy zdobywają wiedzę praktyczną oraz teoretyczną. Muszą mieć również swojego patrona, do którego mogą zgłaszać się z różnymi wątpliwościami. Patronów najprościej znaleźć w kancelariach radcowskich. Niemniej jednak, jeśli sami nie jesteśmy w stanie wybrać patrona, pomaga w tym uczelnia. Aplikacja kończy się oczywiście egzaminem.

Adwokat

Aplikacja adwokacka trwa – podobnie jak aplikacja radcowska – trzy lata. Przyszli adwokaci także wybierają swojego patrona, zdobywają wiedzę podczas zajęć praktycznych i teoretycznych, a w efekcie końcowym podchodzą do egzaminu. Zdanie tego ostatniego jest równoznaczne z otrzymaniem uprawnień do wykonywania zawodu. Obecnie zawód adwokata wciąż cieszy się największym zainteresowaniem wśród studentów prawa.

Prokurator

Aplikacja prokuratorska różni się nieco od podanych wyżej aplikacji. Również sam zawód prokuratora podlega innym wytycznym niż zawody adwokata czy radcy prawnego. Podobnie jak przyszli sędziowie, przyszli prokuratorzy muszą odbyć roczną aplikację ogólną. Następnie muszą ukończyć kolejną aplikację trwającą dwa i pół roku. Osoba wykonująca zawód prokuratora ma dwa podstawowe zadania. Musi strzec praworządności (innymi słowy tego, by prawo było przestrzegane przez członków społeczeństwa) oraz ścigać przestępców (w kontekście wytaczania procesów karnych na podstawie zebranych dowodów i zeznań świadków).