Poznańskie lokacje filmowe

Poznańskie lokacje filmowe

Poznań – stolica Wielkopolski, słynie z koziołków, które codziennie o godzinie 12 próbują swoich sił uderzając się wzajemnie rogami, z ulicy św. Marcina i rogali Świętomarcińskich i tradycyjnych pyr z gzikiem. Innym, już mniejszej liczbie osób, może kojarzyć się z Ostrowem Tumskim, gęsią, a chyba największej liczbie osób kojarzy się z atrakcjami takimi jak: Termy Maltańskie, już prawie niezliczoną ilością galerii handlowych, ale czy to wszystko?
Otóż nie. Poznań ma wiele atrakcji, o których nie wiedzą nawet rodowici poznaniacy, a tym bardziej przyjezdni. Dzięki i istnieniu poznańskiego biura filmowego Poznań Film Commission (PFC) została stworzona tak zwana baza lokacji, w której zgromadzono
lokacje filmowe. Dlaczego? Czemu mają one służyć? Są one kierowane przede wszystkim do realizatorów i producentów filmowych oraz agencji reklamowych. Ich stworzenie to niepowtarzalna szansa na promocję. Cóż może być lepszym chwytem marketingowym dla Poznania i jakiegokolwiek innego miasta, niż zobaczenie go na wielkim ekranie w kultowej produkcji lub w doskonałej reklamie? Lokacje filmowe-im ich więcej, tym lepiej. Jest to znak dla producentów, że miasto ma im wiele do zaoferowania, bogata baza lokacji gwarantuje sukces. Aktualnie znajduje się w niej już ponad dwieście niezwykłych miejsc na terenie Poznania i w jego okolicach, które idealnie sprawdziłyby się, jako tło filmowe. Są to te oczywiste miejsca, jak Stary Rynek, Cytadela, te nowoczesne – dworzec kolejowy, tunel tramwajowy Franowo oraz te najstarsze- liczne elementy niegdysiejszej fortyfikacji Poznania. Ważne i warte zaznaczenia jest to, iż pomimo tego, że lokacje filmowe, jak już wcześniej wspominałam, skierowane są głównie do producentów filmowych i agencji reklamowych, to dostęp do ich bazy jest możliwy dla każdego. Baza lokacji znajduje się bowiem na głównej stronie poznańskiego biura filmowego Poznań Film Commission i w każdej chwili każdy zainteresowany może skorzystać z jej zasobów. Baza lokacji składa się z kilku podstawowych części, należą do nich: szczegółowy opis miejsca lub obiektu, mapa pokazująca, jak się do niego dostać, odległość od centrum Poznania, dane geograficzne, atrybuty i tutaj są to na przykład: dostęp do Wi-Fi, internet LTE/3G/EDGE, rodzaj drogi i wiele innych przydatnych informacji. Dodatkowo każdy opis opatrzony jest kilkoma zdjęciami, dzięki którym możemy wstępnie zdecydować czy wybrane miejsca faktycznie nas interesują. Podane są także: kategoria – szkoła, zamek, park, cmentarz, kościół itp., oraz styl: klasycystyczny, barokowy, gotycki, postmodernistyczny itp. Niestety nie do wszystkich z tych niezwykle interesujących miejsc może wejść każdy i zawsze. Bywa, że potrzebne są liczne zgody na to, by ekipa filmowa mogła rozpocząć prace na danym terenie, tak zwaną papierologią również zajmują się ludzie z Poznań Film Commission i zapewniają ekipom wstęp. My – niemający nic wspólnego z filmem i reklamą możemy zaczekać na specjalne okazje, kiedy poszczególne miejsca raz w roku otwierane są dla odwiedzających, przykładem tutaj mogą być Dni Twierdzy Poznania. Niedostępne na co dzień forty otwierają się na zainteresowanych, w tym roku odbędą się w ostatni weekend sierpnia.
Jak widać, lokacje filmowe mogą posłużyć nie tylko filmowcom, ale także każdemu z nas.